Çocuk Odası Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Her rengin insanlar üzerinde farklı duygusal ve psikolojik etkilere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Elbette söz konusu etkiler, çoğunlukla gündelik yaşamda doğrudan hissedilebilecek ölçüde güçlü değil. Ancak siz de belirli renkler kullanılarak dekore edilmiş iç ve dış mekânlarda vakit geçirirken farklı hisler yaşamayı daha önce deneyimlemiş olabilirsiniz. Tam da bu nedenle, ev dekorasyonunda renk seçimine önem verilmesi gerektiği defalarca vurgulanır. Peki, söz konusu çocuk odası dekorasyonu olduğunda, renk seçimi nasıl olmalıdır?

Hayal Gücünü Geliştiren Duvarlar

Çocukların hayal gücü sınırsız, renklere karşı duyarlılıkları da yetişkinlere kıyasla daha fazladır. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken ilk nokta, duvar renkleridir. Çocuk odası duvarlarının fazla koyu veya kasvetli renklere boyanmaması tavsiye edilir. Açık renkler tercih edilecekse, pastel renkli mobilyalar, eşyalar ve çocuk nevresimleri kullanılarak daha dinamik bir ortam yaratılabilir. Pastel renkler duvarları süsleyecekse; mobilya, eşya ve nevresim renklerinde tercih daha açık ve sakinleştirici etkisi bulunan renklerden yana olmalıdır. Duvarların tümünü aynı renge boyamak yerine bir duvarı daha koyu ve pastel tonlarıyla buluşturabilir, çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Favori Eşyalar ve Desenler Ön Planda

Her çocuğun yanından ayırmak istemediği eşyaları ya da çok sevdiği desen ve karakterler olabilir. Çocuğunuzun odasını dekore ederken onun favori eşyalarını ve desenlerini detay olmaktan çıkarabilir, daha ön planda tutabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz hayvanları çok seviyorsa, hayvan desenleriyle zenginleştirilmiş çocuk nevresimleri ya da duvar süsleri harika bir tercih olabilir. Ayrıca aydınlatma ürünlerinin odayı yeterli düzeyde aydınlattığına emin olmalı, çocuğunuzun dikkatini dağıtacak ölçüde bir aydınlatmadan kaçınmalısınız.

Kalabalık Bir Dekorasyondan Kaçının

Çocuk odası dekorasyonunda renk kullanımı düzeyi, son derece önemli bir detaydır. Çocuğunuzun odasında yer alan renkler fazla karmaşık ve çok sayıda olduğu takdirde, kalabalık ve yorucu bir görünüm oluşabilir. Çocuğunuzun odasında vakit geçirirken huzurlu ve keyifli olabilmesi için, dağınık görünümü önlemeniz gerekir. Bu nedenle onun sevdiği renkleri baz alarak birkaç farklı ton seçebilir, dekorasyonu bu renkler çerçevesinde oluşturabilirsiniz.

Huzurlu Bir Uyku Ortamı Oluşturun

Gelelim çocuğunuzun sağlıklı gelişimi açısından en önemli noktalardan birine: Uyku ortamı! Çocuk nevresim setleri, çarşafları, yastık ve yorgan kılıfları oldukça çeşitlidir. Ancak az önce sözünü ettiğimiz kalabalık görünüm, uyku ortamının kalitesini ve huzurunu riske atabilir. Kullanılan çocuk nevresimleri tümüyle koyu ya da pastel tonlarda seçilirse, çocuğunuzun uykuya dalma süreci olumsuz anlamda etkilenebilir. Uyku ortamında tercih edilen renkler daha açık, nötr ve yumuşak tonlar olmalıdır. Çocuğunuzun ilgisini çeken desenler barındıran Hibboux nevresim setlerini tercih edebilir, onun yastığına ve yatağına bir an önce kavuşmak için can atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın