Sürekli Uyumak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Uyku ayarı, günlük hayatta dengelenmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Uyku miktarınız size yetmiyor mu? Ya da her sabah yataktan çıkmakta zorlanıyor musunuz? İşte uykunuzun dengesini kurmak için bilmeniz gereken her şey bu yazımızda…

Sürekli Uyuma İsteği Neden Olur?


Uyku, günlük rutinin en önemli bölümlerinden biridir. Düzenli ve yeterli uyku, vücudun ve zihnin dinlenmesini ve enerji toplamasını sağlar. Bunun yanı sıra aşırı uyku da vücudu yorar ve kısa vadede uyku bozukluklarına, uzun vadede ise birçok hastalığa yol açabilir. İnsanların ihtiyacı olan uyku miktarı 8 ila 9 saat arasında değişir. Çok uyumak ve sürekli uyku hali bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Depresyon, anksiyete gibi hastalıkların başlıca belirtilerinden biri olan sürekli uyumak, düzene sokulmazsa zihni yorarak durumu daha da kötüleştirebilir. Vücudun ihtiyacı olandan fazla uyursanız vücudunuz tıpkı hareketliymiş gibi yağ ve sıvı yakmaya başlar. Bu da daha yorgun uyanmanıza sebep olur. Sürekli uyumak istemek zamanla uyku düzeninin bozulmasına da yol açabilir.

Çok Uyumanın Nedenleri


Gece uzun saatler boyunca uyumak ve gündüz yaşanan uyuklama hali, vücudun yeteri sıvıyı alamıyor oluşundan kaynaklanabilir. Gün içinde vücuda enerji verici besinlerin girmesi gerekir. Ayrıca yağlı ve sağlıksız beslenmek de uykuyu getirebilir. Bu gibi nedenlerden kaynaklı olarak gün içinde sürekli uyumak vücudun hareketsiz kalmasına ve çabuk yaşlanmasına yol açar. Bunun yanı sıra, kalitesiz uykuyu da beraberinde getirir. Gündüz vakti uyuklamak yerine gece yeteri miktarda uykuyu tek seferde almak, bedenin dinlenerek zinde uyanmasını sağlar.

Yatak Seçimi Önemli


Sürekli uyumak
istemek, psikolojik nedenlere bağlı olabileceği gibi çevresel faktörlere göre de değişebilir. Konforsuz yatak ve yorgan çok uyumanın nedenleri arasındadır. İnsan vücudu kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve yatak ihtiyaçları değişebilir. Yatağın yumuşaklığı, ortopedik olması, rahatlığı gibi faktörler uyku kalitesini etkileyebilir. Bunun yanı sıra pamuklu nevresim ve yastık kullanmak vücudun uyku esnasında hava almasını sağlayarak uyku kalitesini artırır.

Hibboux, kaliteli yatak ve nevresim çeşitleri ile yeterli uyku almanızı sağlayarak sağlığınızı korumanızda yardımcı olur. Siz de düzenli ve konforlu bir uyku isteyenlerdenseniz Hibboux yatak, yorgan veya yastık çeşitlerine göz atabilir, günlük hayatta Hibboux kalitesini deneyimleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın