krem-gunes

Sağlıklı Bİr Yaz İçİn Güneş Kremİ Faydaları

En önemli D vitamini kaynaklarından biri olan güneş, bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve kemik sağlığımızın korunması açısından hayati öneme sahip. Ancak söz konusu cilt sağlığımız olduğunda, güneş ışınlarının hiç de masum olmadığını söylemek gerek. Siz de güneş kreminizi yalnızca yaz günlerinin yakıcı sıcağında ya da plaja gittiğiniz anlarda hatırlıyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Çünkü cildinize etkili bir koruma sağlayan güneş kremleri ile çok daha sağlıklı bir yaz geçirmek sizin elinizde.

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş koruyucuları ve kremleri, güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarından kaynaklanan radyasyonu emen ya da ciltten tekrar geri yansıtan ürünler olarak tanımlayabiliriz. Ozon tabakası inceldikçe, güneşin zararlı ışınları dünyaya daha dik açılı ve güçlü şekilde ulaşarak cilt sağlığımız üzerindeki tehdidini artırıyor. Üstelik, söz konusu tehdit yalnızca yaz aylarında değil yılın her ayında varlığını koruyor. Bu nedenle cildinizin pürüzsüzlüğünü, sağlığını, doğal ışıltısını ve elastikiyetini korumak istiyorsanız ona başta yaz günleri olmak üzere yılın her döneminde etkili bir güneş koruması sağlamalısınız.

Güneş kremlerinin cildinizde güneş yanığı oluşmasını önlemek dışında birçok faydası daha var. Bunlardan ilki, ciltte erken yaşlılık belirtilerinin ve lekelerin oluşmasını engellemek. Güneş ışınları yaklaşık %95 oranında ultraviyole radyasyondan oluştuğu için, cilde doğrudan ulaştığında cilt yapısını tahrip ederek DNA mutasyonuna yol açıyor. Güneş kremleri ise bu tahrip edici etkiye karşı koruma oluşturuyor ve leke oluşumunu önlüyor.

gunes-kremi

Hassas Ciltler İçİn Güneş Kremİ Kullanımının Önemi

İstisnasız her cilt tipinin güneş koruma desteğine ihtiyacı var. Ancak söz konusu kuru ve hassas ciltler olduğunda, güneş kremi kullanımı daha da önem kazanıyor. Çünkü güneş kremlerinin içeriğindeki bileşenler cilde nem desteği sağlıyor ve hava kirliliğinin yıpratıcı etkilerini en aza indiriyor. Bu sayede cildin doğal bariyerini ve nem dengesini koruması da kolaylaşıyor. Hassas bir cilde sahipseniz cildinizde dönemsel etkilere bağlı olarak solgunluk ve renk tonu eşitsizlikleri oluştuğunu gözlemlemiş olabilirsiniz. Güneş kremleri ciltte dengesiz melanin artışını önlediği için cildi bu tip sorunlara karşı da daha dayanıklı hale getiriyor.

Bebeğinizin Narin Cildini Güneşten Koruyun

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, bebekler için güneş kremi kullanımı da oldukça önemli. Çünkü bebeklerin narin ve hassas cildi güneş ışınlarının yıpratıcı etkisine karşı son derece savunmasız. Bu nedenle bebeğinizle açık havada vakit geçirmeden önce, cildine bebekler için özel olarak hazırlanan bir güneş kremi sürdüğünüzden emin olmalısınız. En doğru ürünü seçmek için doktorunuzla fikir alışverişi yapabilir ya da dermatologlar tarafından bebeklere uygunluğu onaylanmış güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Cildinizin Yapısına Uygun Ürünleri Tercih Edin

Her kişinin cildinin yapısı, özellikleri ve hassasiyetleri bir diğerinden farklı olabilir. Bu doğrultuda, güneş kremi tavsiye ve önerileri de kişiden kişiye farklılık gösterir. Cildinizin yağ ve nem dengesini korumak için, güneş kremi seçimi yaparken cilt tipinizi göz önünde bulundurmalısınız. Yağlı bir cildiniz varsa içeriğinde yağ bulunmayan ürünleri, kuru cilt tipine sahipseniz ekstra nemlendirici etkiye sahip güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Her mevsim güneş kremi kullanmayı bir alışkanlık haline getirmek, cilt sağlığınızı korumak ve güçlendirmek için oldukça önemli bir adım. Ancak uyku kalitenizin ve düzeninizin de cildinizin sağlığı üzerinde doğrudan etki sahibi olduğunu hatırlatalım. Sağlıklı, konforlu ve kaliteli bir uyku çekmek için doğal ham maddeler kullanılarak üretilmiş yataklar arasından seçim yapabilir, cildinizin uyku sırasında kendini yenileme sürecini destekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın