Yatak Örtüsü Kumaşı Seçİmİnde Dİkkat Edİlmesİ Gerekenler

Yatağınızı kolayca toplamak ve yatak odanızın dekorasyonuna yepyeni bir soluk kazandırmak istiyorsanız sizin için doğru adres yatak örtülerinden geçiyor. Yatak örtülerinin sunduğu geniş kumaş ve desen çeşitliliği, her yatak odasının dekorasyon stiline kolaylıkla ayak uydurabilecek nitelikte. Peki, yatak örtüsü kumaşı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? İşte size yol gösterebilecek bazı ipuçları…

Yatak Örtüsü Kumaşları: Hangi Kumaşı Seçmeli?

Yatak örtüsü seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk kriter, örtünün desenlerinin ve renginin yatak odanızın dekorasyonuyla uyum sağlaması. Ancak fonksiyonel bir kullanım deneyimi yaşamak için yatak örtüsü kumaş çeşitleri arasından da size en uygun olan seçeneği tercih etmelisiniz.

Eğer ağırlıklı olarak yaz ve bahar aylarında kullanacağınız bir yatak örtüsü arıyorsanız tercihinizi ince kumaşlardan yana yapmanızda yarar var. Örneğin, keten ya da pamuklu kumaşlar yatak odanıza ferah bir görünüm kazandırmanıza yardımcı olarak sıcak yaz günlerinde pratik bir kullanım deneyimi sunar.

Yatak örtünüzü genelde kış aylarında kullanmayı düşünüyorsanız daha yumuşak ve kalın kumaşlara yönelebilirsiniz. Peluş ya da tüylü yatak örtülerini tercih edebilir; bordo, koyu yeşil, mor ya da tarçın gibi kışı çağrıştıran tonlarla yatak odanızı renklendirebilirsiniz.

Elbette sözünü ettiğimiz kumaş türlerini yılın her mevsiminde kullanmanızda hiçbir sakınca yok. Ne var ki, tüylü ve kalın kumaşlar yaz aylarında sizi bunaltabileceği için, yatak örtüsü seçiminizi mevsim koşullarına göre belirlemeniz daha doğru bir seçim olabilir. Son olarak, yaz aylarında saten kumaşları da tercih edebileceğinizi hatırlatalım. Ancak saten yapısı gereği kaygan bir kumaş olduğu için yatağınızı toplamakta ve örtüyü sürekli düzgün tutmakta zorlanabilirsiniz.

Yatak Örtüsü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak örtüsü seçerken kumaş, desen ve renk dışında göz önünde bulundurabileceğiniz bazı kriterler de var. Bunlardan ilki, seçtiğiniz ürünün yatağınızın boyutlarına uygun olması. Özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken bu ayrıntıyı gözden kaçırabilir, satın aldığınız yatak örtüsünün yatağınıza göre fazla büyük ya da küçük olduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle yatağınızın boyutlarını incelediğiniz ürünlerin boyutlarıyla karşılaştırmayı unutmamalısınız.

Son olarak, seçtiğiniz yatak örtüsünün çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun yapıda olmasının temizlik rutininizi bir hayli kolaylaştıracağını da vurgulayalım. Hassas kumaş yapısına sahip ürünleri tercih ettiğiniz takdirde yatak örtünüzü düzenli olarak kuru temizlemeye vermek durumunda kalabilirsiniz. Bu bakımdan, pamuklu yatak örtülerini tercih etmek daha pratik bir seçim olabilir.

Çift taraflı kullanım seçeneği sunan, çamaşır makinesinde yıkanabilen, farklı renk seçenekleri barındıran ve %100 pamuk kullanılarak hazırlanan bir yatak örtüsüyle tanışmaya ne dersiniz? Hibboux imzalı müslin yatak örtüsü’nü hemen inceleyebilir, yatak odanızın dekorasyonuna yeni bir soluk katabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın