Gece Yemek Yemenin Zararları

Gece geç saatlerde yemek yemek, uykusuzluk başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın oluşmasına neden oluyor. Gece yemek ne gibi sorunlara yol açar, zararları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Obeziteye Neden Olabilir

Gece geç saatlerde, özellikle uyumanıza yakın saatlerde yemek yemek vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına yol açar. Uyku öncesi hareketler de daha kısıtlı olduğundan alınan kalorilerin yakılması da daha zordur. Tüm bu durumlar kilo alımına, sürekli devam ettiği halde ise obezite gibi sorunlara neden olabilir.

Reflü Riskini Artırır

Safra ve asit gibi mide salgılarının yemek borusuna hatta ağza kadar ulaşması sonucu gerçekleşen rahatsızlık reflü olarak adlandırılır. Yatağa yattığınızda sindirim süreci devam ettiğinden yatmadan önce yediğiniz ve sindirilmemiş yiyeceklerin asitleri, yemek borusuna geri dönebilir. Ağzımızda acı, rahatsız bir tat oluşabilir. Bu da reflü belirtileri arasındadır.

Sindirimi Olumsuz Etkiler

Gece yenilen yemeklerin sindirimi, gün içerisinde tüketilen yiyeceklerden daha zordur. Çünkü

geceleri metabolizmamız daha yavaş çalışır. Sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesi; kalp rahatsızlıkları, metabolizmanın yavaşlaması ya da bağışıklığın düşmesine gibi sorunlara da neden olabilir. 

Yeme Bozukluklarını Yol Açabilir

Normal şartlarda sabah, öğle ve akşam olarak belirlenen ana beslenme öğünleri, gece yeme rutinleri ile sekteye uğrayabilir ya da daha düzensiz hale gelebilir. Özellikle daha zayıf görünmek uğruna gün boyu aç kalmayı seçen ya da stres nedeniyle gün boyunca düzenli beslenemeyen kişiler, ancak gece saatlerinde dayanamayıp çok daha fazla miktarda, sağlıksız besinler tüketebilir. Bu bir süre sonra türlü yeme bozukluklarına yol açabilir.

Uykusuzluğu Tetikler

Gece yemek özellikle de ağır, yağlı, şekerli, asitli, kafeinli yiyecek ve içecekler tüketmek uykusuzluğa da yol açabilir. Hem yiyeceklerden dolayı midede oluşan rahatsızlıklar, sindirim sorunları hem de kafein gibi uykusuzluğa yol açan maddeler içeren gıdalar tüketmek uykusuzluk sorununa da yol açar.

Gece yemek yemediğiniz halde uyku sorunları yaşıyorsanız Hibboux’un birbirinden konforlu ve uyku dostu ürünlerine göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın