Site icon Hibbooux Blog

Haydi Çocuklar Yatağa: Çocuklarda Uykunun Önemi

Tüm vücut dokularının yenilenmesi ve enerjik bir beden için şart olan yeterli uyku; söz konusu çocuklar olduğunda daha da önem kazanır. Çocuklarda uyku sağlıklı gelişme ve büyümeye giden yolda altın anahtar değerindedir. Uyku süresi çocuğun yaşına ve ihtiyacına göre belirlenmelidir. 2 yaşına kadar gündüz uykuları hariç gece boyunca 14 saat kadar uyuması gereken çocuklar, yaşları 3-5 olduğunda 11 saatlik bir uykuya gereksinim duyarlar. Okul dönemine geldiklerinde ise uyku ihtiyaçları 10–11 saat ile sınırlıdır. Çocuklar saat kaçta yatmalı diye merak ediyorsanız; okul çağındaki bir çocuğun sağlıklı gelişimini sürdürebilmesi için en geç 22:00’de uyumuş olması gerektiğini unutmamalısınız.

Çocuklarda Uykunun Önemi

Sağlıklı bir beden, güçlü hafıza ve hızlı öğrenme / kavrama gibi olumlu gelişimler göstermesi çocuğun yeterli miktarda ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşadığını gösterir. Çocuklarda uykunun önemi aksi durum yaşandığında kendini daha net belli eder. Eğer çocuğunuzda aşağıdaki listede yer alan sorunlar varsa; uyku problemi yaşayıp yaşamadığına odaklanabilirsiniz.

Çocuklarda Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?


Çocuklarda uyku
sorununu yaratan pek çok sebep olabilir. Stres, aile içinde ya da evde yaşanan olumsuzluklar, okulda akran zorbalığı, uyku apnesi, sağlıksız beslenme, dijital ekrana fazla maruz kalma ve yaşına uygun olmayan içerik izleme gibi nedenler çeşitlendirilerek sıralanabilir. Peki, çocuklarda bu kadar önemli olan uykuyu düzene sokmanın ve kesintisiz nitelikli uyku uyumalarını sağlamanın yolları nelerdir?

Çocuğunuzun uyku ihtiyacına en uygun ürünü bulmak için Hibboux’nun zengin koleksiyonuna hemen şimdi göz atabilir, böylece ailenizin uyku konforunu kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Exit mobile version