Yüz Üstü Yatanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Çok sık tercih edilen bir uyku pozisyonu olan yüz üstü uyumak, boynunuzun ve omurganızın doğal hizasını korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca, sırt üstü uyuma pozisyonundan farklı olarak, yüz üstü uyumak horlama veya uyku apnesi gibi solunum problemlerini de azaltabilir. Ancak yine de yüz üstü uyumayı tercih edenler bazı noktalara da dikkat etmelidir. İşte, yüz üstü uyumak hakkında bilinmesi gerekenler…

Yastığınızı Uyku Pozisyonuna Göre Seçin

Yastık seçimi, yüz üstü uyuyanlar için özellikle önemlidir. Çok yüksek ya da çok yumuşak bir yastık, boyun ağrısı veya sırt ağrısı gibi sorunlara neden olabilir. Yastığın boyutunun yanı sıra sertliği de kişinin boyun ve sırt bölgesinin doğru pozisyonda kalmasına destek olmalıdır. Yüz üstü uyuma pozisyonu için en uygun yastık, orta sertlikte ve yükseklikte olan yastıklardır. Bu yastıklar, başın ve boynun doğru pozisyonda kalmasını sağlayarak nefes almayı kolaylaştırır.

Yatak Seçiminde Malzeme ve Sertliğe Önem Verin

Yatak seçimi, uyku kalitesi açısından en önemli noktadır. Sert bir yatak sırt ağrısına neden olabilirken çok yumuşak bir yatak omurga sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle yüz üstü uyku pozisyonunu tercih edenler için en uygun yatak; orta sertlikte, hava dolaşımına izin veren ve alerjik reaksiyonlara neden olmayan doğal malzemelerden üretilmiş yataklardır. Lateks katmana sahip olan ve bu sayede ekstra destek sağlayan Hibboux yatak modelleri uyku kalitesi doğru seçimdir.

Vücudunuzu Doğru Pozisyonda Tutun

Yüz üstü uyurken, ağırlığın büyük bir kısmı sırtınızın üst kısmında biriktiğinden boyun ve sırt ağrısı riski artar. Bu nedenle, omuzlarınızın doğru pozisyona ulaşmasını sağlamak için başınızı kollarınızla destekleyebilirsiniz. Aynı şekilde kollar ve bacaklar uzun süre aynı pozisyonda kalırsa sabah dinlenmemiş olarak uyanmak da mümkündür. Alternatif olarak gecenin bir kısmında yan yatma veya sırt üstü uyuma gibi diğer pozisyonları deneyebilirsiniz.

Cilt ve Yastık Temizliğini Aksatmayın

Yüz üstü uyurken, yüzünüz doğrudan yastığa temas ettiğinden akne ve diğer cilt problemlerinin ortaya çıkma riski daha yüksektir. Bu nedenle yastık kılıfını sık sık yıkamanın yanı sıra yastığın da 15 günde bir havalandırılması önemlidir. Yüzünüzü yatmadan önce temizlemek de istenmeyen cilt problemlerinin ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Uyku pozisyonu seçimi, kişinin uyku kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğundan dikkat edilmesi gerekenleri göz ardı etmemek önemlidir. Bunun yanı sıra yüz üstü yatmak konusunda ısrarcıysanız mutlaka yastık ve yatak seçimine dikkat etmelisiniz. Hibboux yatak ve yastık modelleri, uyku kalitenizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın