Çocuklarda En Sık Rastlanan Uyku Bozuklukları

Bebeklik döneminde; gaz, reflü, diş çıkarma gibi sorunlardan dolayı yaşayacağınız uyku sorunu, çocukluğa geçişte farklı rahatsızlıklardan dolayı yeniden karşınıza çıkabilir. Bir uzmandan destek alarak çözebileceğiniz ve çocuklarda en sık rastlanılan uyku bozukluklarını sizin için derledik!

Uyku Apnesi

Uyku apnesi, çocukların uyku sırasında rahat nefes almasını engelliyor, hatta solunumun birkaç saniye durmasına da yol açıyor. Bu sorun horlamaya ve gece boyunca sık sık uyanma gibi durumlarla karşılaşmanıza neden oluyor. Bademcikleri genişleyen, damaklarında, dudaklarında ya da kafasında yapısal problemler olan çocuklarda daha sık rastlanan bu sorun uyku bozuklarını da beraberinde getiriyor.

Gece Terörü

Uykuya dalmak üzereyken görülen gece terörü, çocukların bu aşamada istenilmeyen fiziksel hareketler yapmasına neden olabiliyor. Parasomnia adı da verilen gece terörü; aniden uyanma, geçici uyku sırasında vücudun bazı kısımlarını hareket ettirememe, uyanmaya yakın halüsinasyonlar görme gibi rahatsız edici farklı durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Böylece uykuya dalmayı da deliksiz uyumayı da zorlaştırıyor.

Uyurgezerlik

En sık 4 ila 8 yaş arasında görülen uyurgezerlik, uyuduktan 1 ya da 2 saat sonra uyanan çocukların yataktan çıkıp bilinçsiz bir şekilde dolaşmalarına neden oluyor. Uyku apnesi, gece terörü, migren, huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklar da uyurgezerliği tetikleyebiliyor. Pek çok çocuk bu rahatsızlığı tedavi görmeden zamanla atlatsa da gece dolaşırken bilinçsiz bir şekilde kendine zarar verebileceğinden (düşme, çarpma vb.) çocuğunuzu yakın bir gözlem altına alabilirsiniz.

Kabus

3 ila 6 yaş arasında sıkça görülen kabuslar, çocuklar derin uykuya daldıktan sonra gecenin ilerleyen saatlerinde görülüyor. Gün içerisinde yaşadığı kaygı verici, korkutucu, heyecanlandırıcı olaylar, çocukların kabus görmesine neden olabiliyor. Kabus gören çocukların özel bir durumu yoksa tedavi edilmesi gerekmiyor. Onu sakinleştirip etkileneceğini düşüneceğiniz uyarıcılardan uzak tutarak kabuslar için önlem alabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu

Yetişkinlerin de sıkça karşılaştığı huzursuz bacak sendromu, çocuklarda da sıkça karşılaşılan bir uyku bozukluğu. Huzursuz bacak sendromu, bacağı istemsizce hareket etme dürtüsüyle ortaya çıkıyor. Genellikle yatmadan önce karşılaşılan bu durum, bacakların uzun süre hareket ettirilmediği durumlarda da yaşanabiliyor. Bu tip bir sorun yaşayan çocuğunuz için bir doktora başvurabilir, bacaklarının rahatlaması için yürüyüş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarınızın sağlıklı bir uyku uyuması için yatak seçimi de büyük önem taşıyor. Hibboux Little’ın  çocuklar için özel olarak tasarladığı yatak çeşitleri arasından mışıl mışıl uyuyacağı bir ürün seçebilirsiniz. Hibboux Little koleksiyonunda yer alan yastık çeşitlerine de göz atarak deliksiz uyumasına destek olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın