Havlu Neden Sararır, Lekeler Nasıl Çıkar

Günlük olarak kullandığımız; el, yüz, banyo ya da mutfak havluları, çeşitli nedenlerden ötürü sararıp kötü görünmeye başlayabilir. Buna neden olan durumları öğrenip önlem almak ya da havlu yıkamanın püf noktalarını öğrenerek sarı lekeleri çıkarmak için yazımızı mutlaka okuyun.

Havluların Sararma Nedenleri

Havlular, kullanma sıklığına da bağlı olarak zaman içinde sararabiliyor. Mutfakta yemek yaparken elinizden bulaşan sos, yüzünüzden ya da cildinizden bulaşan ter, ciltten dökülen ölü deri, cilt ya da saçlardaki yağ gibi etkenler havluların sararmasında büyük bir rol oynuyor. Kirlenen havlular yıkansa bile kimi zaman derinlenmesine temizlenemiyor. Böylece zaman içinde lekeler kumaşın içine işliyor ve sararmalar meydana geliyor. Bu nedenle sararmanın bir nedeni de düşük ısıda yıkama işlemi ile kalitesiz deterjan kullanmak da olabiliyor.

Kullanım esnasında oldukça dikkatli olsanız dahi lekenebilecek havluların sararmasını önlemek için doğru deterjanı seçip kumaşa zarar vermeyecek en yüksek ısıda yıkayabilirsiniz. Havlunuzun zarar görmeden maksimum kaç derecede yıkanabileceğini öğrenmek için etiketini kontrol edebilirsiniz.

Havlu Nasıl Beyazlatılır?

Eğer beyaz havlular kullanıyorsanız sarı lekeleri çıkarmak için ağartıcı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Yıkama işlemini ağartıcı etkili leke çıkarıcı ürünler ve çamaşır deterjanları ile yapabilir ya da havluları bu ürünleri eklediğiniz sıcak suda bekletebilirsiniz. Genellikle hassas kumaşa sahip olan ev tekstil ürünlerine zarar vermemek için ağartıcı ürünleri biraz suyla seyreltmenizde fayda var. Böylece havlularınızı ömürlerini kısaltmadan bembeyaz hale getirebilirsiniz.

Renkli Havlulardaki Sararma Nasıl Temizlenir?

Ağartıcı ürünler beyazlatma özellikleri nedeniyle renkli çamaşırlarda kullanılmıyor. Aksi halde çamaşırların rengi soluyor ve tıpkı sarı lekelerde olduğu gibi istenmeyen görüntüler ortaya çıkabiliyor. Eğer renkli havlular kullanıyorsanız doğal birkaç yöntemi deneyebilirsiniz. Her evde bulunan sirke, sarı lekelerle mücadele edebilen doğal temizleyiciler arasında. Yarım bardak sirke ile çeyrek bardak çamaşır deterjanını karıştırıp soğuk suda yıkadığınızda lekelerin azaldığına, havluların daha yumuşak hale geldiğine tanık olabilirsiniz.

Sarı lekeleri temizlemek için karbonat da kullanabilirsiniz. Çeyrek bardak karbonatı sıcak suya batırılmış havluların üzerine serpin. 1 saat kadar beklettikten sonra çamaşır makinesinde soğuk suyla yıkayın. Sararmaların azaldığını belki de yok olduğunu görebilirsiniz.

Eskiyen, lekeleri çıkmayan ya da artık miladını doldurmuş havlularınız varsa bunlarla vedalaşıp Hibboux  havlu modelleri arasından seçim yapabilir, dilediğiniz ürünleri şimdi satın alabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın