Yeni Bir Hayat! Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyaya yeni bir canlı getirmek herkes tarafından bir mucize olarak  görülür. Bu mucizevi olayın ise en önemli süreci hamilelik, kadınlar için hayatlarının hiçbir dönemine benzemeyen bambaşka bir deneyimdir. Hamilelik sürecinde ise kadınların hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığı için dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar kimi zaman görmezden gelinse de ileride hem annenin hem de çocuğun sağlığında ciddi sorunlara yol açabilir. Anne için aynı zamanda hamilelik sürecinde yaşadığı rahatsızlıkları da azaltabilecek olan bu hususlar sayesinde sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz. Çoğu insan “hamilelikte ilk ay dikkat edilmesi gerekenler” şeklinde hamilelik sürecini ayrı ayrı değerlendirse de bütün başlıklara hamilelikte ay ay dikkat edilmesi gerekenler şeklinde yaklaşılmalıdır.

Sağlıksız Gıdalardan Uzak Durun

Sağlıklı beslenmek hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Sizin beslenmeniz demek, bebeğinizin beslenmesi demektir. Haliyle siz ne kadar iyi beslenirseniz bebeğiniz de o kadar sağlıklı beslenmiş olur. Örneğin; doğal beslenmek, fast food ürünlerini tercih etmemek ve aşırı düzeyde yemek yemek hamilelik sürecinde kaçınılması gereken beslenme davranışlarıdır. Bunun yanında protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum vitaminleri hamileler için şarttır. Bu yüzden et, süt, süt ürünleri, meyve ve sebze tüketilmesi önemlidir ancak işlenmiş et gıdalarına dikkat edilmelidir. Bazı uzmanlar beslenmeyi hamileliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler noktasında arka planda olduğunu düşünür. Ancak hamile olmayanların dahi dikkat etmesi gereken sağlıklı beslenmenin hiçbir anne adayı tarafından hiçbir dönemde atlanmaması gerekir.

Egzersizi İhmal Etmeyin

Hamilelik sürecinde vücudunuzun daha sağlıklı ve dinç olması için egzersiz yapabilirsiniz. Ancak bu egzersizlerin vücudunuzu zorlayacak hareketler olmamasına özen gösterin. Örneğin; ağırlık kaldırma, koşu, bisiklet kullanmak gibi zorlayıcı sporlardan kaçının. Bunun yerine hamileler için özel olarak hazırlanan yoga, pilates ya da yürüyüş gibi egzersizleri gerçekleştirebilirsiniz. Böylece vücudunuzu harekete geçirmiş ve hareketsizliğe alıştırmamış olursunuz. Kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Rahatınıza Dikkat Edin

Gün içerisinde vücudunuzun rahat hissetmesi fazlasıyla önemlidir. Bu rahatlığı özellikle kıyafet seçiminizle ve oturma / yatma pozisyonlarınızla sağlayabilirsiniz. Sizi sıkmayacak, esneklik sağlayacak hamilelik kıyafetlerini tercih etmeniz hem sizin hem de bebeğinizin rahatınızı sağlayacaktır. Doğru pozisyonlarda oturmak ve yatmak da vücudunuza doğru rahatlığı sağlayarak gün içerisinde yorgun ya da bitkin hissetmenizin önüne geçecektir. Bunun için doğru yatak modelini tercih etmeniz de önemli. Dilerseniz Hibboux üzerinden yatak modellerini inceleyebilir, kendiniz için en doğru olanı sipariş edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın