Gülmek için Bahane Yaratın! Gülmenin Faydaları

Hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz şey şüphesiz ki gülmek! Hatta hayatımız gülmek üzerine kurulu diyebiliriz. Para kazanmak, çok çalışmak, bir ilişki yaşamak ve hayatta yapılan birçok şey aslında gülmek, mutlu olmak amacıyla yapılır. Çünkü insan, mutlu olmak için yaşar. Gülmenin neredeyse temel bir ihtiyaç olmasının sebebi aslında vücudumuza birçok faydasının olmasıdır. Bizim çoğu zaman farkında olmadığımız bu faydaları beynimiz aslında çok iyi algılar ve aynı faydaları tekrar elde etmek için gülmeyi bir amaç haline getirir. Peki, herkes tarafından sıklıkla söylenen gülmenin insan vücuduna faydası tam olarak nelerdir?

Stres ve Gerginliği Azaltır

Hayatınızda yaşadığınız her şeye çok sinirli yaklaştığınız bir dönem oldu mu? Şimdi o anları düşündüğünüz zaman aslında kendinizi ne kadar da rahatsız ve kötü hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? Gülmek, vücudunuzun stres ve gerginlik seviyesini azaltarak bu gibi hissiyatların vücudunuza ve hayatına olumsuz etkilerini azaltır. Vücudun gerginlik seviyesini düşürerek rahatlamasını sağlar. Bu sayede hayattan çok daha keyif alan, her şeye güzel yaklaşan ve kendini daha iyi hisseden biri olursunuz.

Vücudun Aktivitelerini İyileştirir

Gülmek, vücudun daha iyi çalışmasını sağlar. Bunlardan en iyi örnek, gülmenin kalbe iyi gelmesidir. Daha da önemlisi gülmek, vücudun iyileşme sürecinde de önemli etkilere sahiptir. Doktorların bazı hastalıklar karşısında en önemli şeyin moralleri yüksek tutmak olduğunu söylediğini duymuşsunuzdur. Hatta özellikle kanser hastaları için bu telkin sıklıkla tekrarlanır. Bu yüzden gülmenin, vücudun iyileşmesinde yardımcı olduğu söylenebilir. Ayrıca bağışıklık sisteminin iyileşmesi, uykunun düzene girmesi, sindirim sorunlarına iyi gelmesi, akciğerlerin temizlenmesinde rol alması gibi faydaları da gülmenin vücuda olan önemli etkileri arasında yer alır.

Daha Sağlıklı İlişkiler Yaratır

Gülmek, etrafa pozitif mesajlar vermek demektir. Birçok kişi, ilişki kurduğu insandan somurtkan değil güleç bir tavır bekler. Çünkü gülmek, karşı tarafa samimiyet ve güven hissini verir. Karşınızdaki kişi sizinle vakit geçirmenin keyifli olacağını, içinizde iyilik taşıdığınızı ve dünyaya karşı hep pozitif baktığınızı hisseder. Ayrıca sinir ve stresi azaltmasıyla gülmek, çevrenizdekilere karşı agresif bir tavır sergilemenizin de önüne geçer. Yani kendinizi doğru ifade etmek, karşınızdakinin kalbini kırmamak ve ilişki kurduğunuz herkes tarafından sevilen bir kişi olmak gülmenin faydaları arasında yer alır.

Bir Cevap Yazın