Yatak Temizliği Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru beslenme, bedensel egzersizler, yoga & meditasyon gibi sağlıklı kararlara hayatınızda yer açtığınız gibi uyku kalitesine ve uyku sağlığınıza da azami özen göstermelisiniz. Çünkü tüm günün yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmak için kaliteli bir uykuya ihtiyacınız var. Kaliteli uyku ne demek ve uykunun niteliğini arttırmak için neler yapılabilir diye merak ediyorsanız, listenin başındaki maddeyi hemen açıklayalım. İlk basamak elbette ki yatak temizliği olmalıdır. Peki, ama yatak en iyi nasıl temizlenir? Bu konuda doğru bilinen yanlışlar neler olabilir?

Tek Çözüm Kimyasallar Değil

Piyasada bulabileceğiniz çok güçlü kimyasallar içeren ürünler yatağınızdaki lekeleri, ter izlerini yok edebilir. Ancak yatağınızı temizleyeyim derken, bu yoğun kimyasal ürünlerle aynı zamanda ona zarar da verebilirsiniz. Böylece yatağınız tahmininizden çok daha önce yıpranır, eskir. Evde yatak temizliği yaparken bazı doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:

  • Öncelikle yatağınızın kullanım talimatlarına harfiyen uymanız gerekir. Eğer çift taraf kullanım imkanı sunan bir yatak tercih ettiyseniz en az yılda bir kez ters yüz etmeyi unutmamalısınız.
  • Tıpkı odanızı veya sandıktaki battaniye, yorgan gibi eşyalarınızı havalandırdığınız gibi yatağınızı da zaman zaman havalandırın. Bu onların ömrünü uzatacaktır ve yatak temizliği için iyi bir başlangıç adımı olacaktır.
  • Yatağınıza çarşaf geçirmeden önce bir alez örterseniz bu koruyuculuk da yine ürünün ömrünü uzatabilir.
  • Tüm bu doğal önlemlere rağmen zaman zaman yatak temizliği yapmanız gerekecek elbette. Kirli yatak nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız; beyaz sirke ve karbonatın çok işe yaradığını söylemeliyiz. Bunun için püskürtücülü bir şişe edinmeniz kafi olacaktır. Şişeye sirkeyi koyup lekeli bölgeye sıkabilir, hemen ardından da karbonatı üzerine serpebilirsiniz. Biraz bekleyip temiz bir bezle silerseniz sarı lekelerden anında kurtulduğunuzu görebilirsiniz. Karbonat ile yatak temizliği işte bu kadar basittir! 
  • Yatak karbonatla nasıl temizlenir sorusunu yanıtladık ama öncesinde yapmanız gereken bir madde daha var: Karbonatlı temizliğe geçmeden önce yatağın üzerindeki tozları elektrik süpürgesinin uygun ucu ile almanızı öneririz.
  • Eğer uyurken burnunuza derinden hoş kokular gelsin istiyorsanız, yatağınızı bu doğal malzemelerle temizledikten sonra birkaç damla da kokulu yağ damlatabilirsiniz.

Kullandığınız Temizlik Yardımcılarına Dikkat Edin


Bazen zorlu lekeleri ürünlerden çıkarmak için çok uğraş veririz. Başarılı olabilmek adına tel temizleyiciler, sert fırça ya da sert sünger gibi malzemeleri hoyratça kullanabiliriz. Ancak özellikle yatak temizliği söz konusu olduğunda bunlardan kaçınmak gerekir. Peki, yatak ne ile temizlenir? Tercihen mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Beyaz sabun ya da sadece su ile çok bastırmadan sildiğinizde ideal sonucu alabilirsiniz. Zaten öncesinde karbonat uygulaması yapacağınız için nemli bir yumuşak bez bile işinizi görecektir.


Yatağınızın uzun ömürlü olması, konforlu ve nitelikli bir uyku sunması için alternatifleri değerlendirirken dikkatli olmalı; kendinize en uygun, ihtiyaçlarınızla örtüşen bir yatak seçimi yapmalısınız. Ardından mışıl mışıl ve hijyenik bir uyku çekebilirsiniz!

Bir Cevap Yazın