İskandinav Tarz Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

Sade, modern, aydınlık ya da minimal olarak tanımladığımız, ev dekorasyonuna vurgu yapan pek çok sıfat aslında İskandinav tarzına bir atıf diyebiliriz. Abartılı bir gösterişten uzak, işlevsel, ilhamını doğadan alan İskandinav tarzı yatak odası dekorasyonu ile yepyeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Öncelikle İskandinav tarz nedir, bu tarzı uygulamak için nelere dikkat edilmeli ve bu büyüleyici ferahlığı kendi yatak odalarımıza nasıl adapte edebiliriz, gelin hep birlikte görelim…

İskandinav Tarz Nedir?

Gözü yormayan, yalın, mesajını ilk anda veren tasarımsal öğeler İskandinav tarzına yakındır. Dekorasyonda İskandinav stil de bu doğrultuda şekillenir. Tüm dekoratif unsurlar düz, basit ve eşsiz olmalıdır. Fonksiyonellik ön plandadır ancak bir mobilya ne kadar çok yönlü olursa olsun dışarıdan bakıldığında kapasitesini belli etmez. Pastel renkler, doğada görmeye alışık olduğumuz naturel tonlar İskandinav dekorasyonunun öne çıkan unsurlarıdır. Yatak odası dekorasyonu söz konusu olduğunda da yine aynı temel kurallar uygulanır. Açık tonda mobilyalar, ham ahşap, sade aydınlatma elemanları, aynalar ve farkedilir boşluklar mekana ferahlık hissi verir.

İskandinav Tarz Yatak Odasında Neler Olmalı?

Halihazırdaki yatak odanızı İskandinav stiline dönüştürebileceğiniz gibi, sıfırdan tasarlayacağınız evinizde İskandinav tarzı yatak odası dekorasyonu uygulayabilirsiniz:

  • Kullanılmayan, gereksiz objelerden kurtulun. İskandinav tarzın en önemli özelliği yalınlıktır.
  • Halınızdan da vazgeçmeniz gerekecek çünkü bu dekorasyon stilinde açık renk parkeler üzerinde halı, kilim gibi parçalar olmadan kullanılır.
  • Mobilyaları, perdeyi ve diğer büyük eşyaların rengi mümkünse beyaz; değilse de pastel tonlarda olmalı. Ancak bazı detaylarda siyahı kontrast kullanarak odayı daha çekici hale getirebilirsiniz.
  • Soğuk iklimden gelen bir dekorasyon tarzı olduğu için tüylü koltuk şalları ve battaniyeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fazla desenli ve çok renkli olmadığı sürece…
  • Yeşil iç mekan bitkilerini yatak odası dekorasyonu için kullanabilirsiniz. Klasik seramik saksılar yerine toprak kaseler ya da cam fanuslar tercih edebilirsiniz.
  • Beyaz mum İskandinav dekorasyonunda sıklıkla kullanılır. Aydınlatmanın yeterli olmadığı noktalarda beyaz mumları pirinç şamdanlarla buluşturarak tematik bir köşe oluşturabilirsiniz.
  • Detaylara önem vermelisiniz. Mesela yatağınızın ayakları, kapı ve dolap kulpları için metal detaylar kullanarak fark yaratmanız mümkündür. İskandinav tarzı tasarımın şartlarından biri doğal olanı sürdürülebilir malzemelerle buluşturmaktır.
  • Şık depolama fikirlerine açık olmalısınız. Yaratıcı tasarımlarla sade görünen mobilyaları saklama alanları ile donatabilirsiniz. Böylece hem işlevsel hem de estetik bir yatak odası dekorasyonuna imza atmış olursunuz!  

Farklı dekorasyon fikirleri ve uygulama önerileri için bizi takip etmeye devam edin!

Bir Cevap Yazın