Mİnİmal Yatak Odaları İçİn İpuçları

Günümüzde yaşamımızın bile daha minimal boyutlara evrildiği göz önünde bulundurulduğunda evlerimizin ve dolayısıyla eşyalarımızın da buna uyum sağlaması kaçınılmaz. Daha küçük odalarınızı uygun tasarım ögeleri ve ufak birkaç ipucu ile son derece dekoratif alanlara dönüştürebilirsiniz. Özellikle küçülen odalarla birlikte yatak odalarına ayrılan alan daha da azalmıştır. Özellikle oda içerisinde en çok yer kaplayan eşyalar mobilyalar olduğu için işe mobilyaların seçimi ile başlayabilirsiniz. Yatak odası mobilyası denince akla ilk gelenler gardıroplar, tuvalet masası ve komodinler. Gardırop tercihinizi sürgü kapaktan yana yapmanız size kapak açılma mesafesi kadar bir alan kazandıracak ve kullanım açısından çok daha geniş bir alan size kalacaktır.

Komodinler başucu kullanımı için pratik olsa dahi kapladıkları alan göz önüne bulundurulduğunda tercih listesinin dışına atılabiliyor. Bu noktada tuvalet masasının çekmeceli tercih edilmesi ya da şifonyer kullanması eşyalarınızın yerleştirilmesi için kullanışlı olacaktır. Ayrıca yatak başlarınıza da duvara monte edebileceğiniz aplikler yerleştirmeniz de komodin üzerine koyacağınız abajur görevini görerek uykuya geçişinizde yataktan kalkmadan ışığınızı kapatmanızı ya da loş ışıkta kitabınızı okumanızı sağlayacaktır.

Odayı daha geniş ve ferah göstermenin bir diğer yolu da kullanılan renklerden geçiyor. Tercih ettiğiniz duvar boyası, mobilyanızın ya da yatak örtünüzün rengi odanın daha geniş algılanmasını sağlayabilir. Nasıl mı? Tüm bu unsurlarda koyu renklerden kaçınarak tabi ki. Ekru, beyaz gibi açık renkler tercih ederek, tasarımında daha sade unsurlara yer vererek daha ferah bir yatak odası oluşturabilirsiniz.

Duvar boyasının açık renk ve düz olmasını istemeyenlerdenseniz sizler için de duvar kâğıdı kullanımı önerebiliriz. Tüm duvarlara uygulamak yerine sadece yatağınızın başlık kısmının olduğu duvarı doğa renkleri ile uyumlu, gözü yorup dikkat dağıtmayacak ve uykuya geçinizi zorlaştırmayacak bir duvar kâğıdı ile kaplayabilirsiniz. Böylece hem odanızın görüntüsünü daraltmayacak hem de son derece şık bir unsur eklemiş olacaksınız.

Odayı geniş gösterecek aksesuar denince akla ilk gelen unsur tabi ki aynalar oluyor. Dilerseniz odanızın boş duvarlarında dilerseniz de gardırop kapağında yer alacak aynalar ile odanıza derinlik katmak mümkün.

Odanızda parkenizi kapatmayacak şekilde küçük kilim ve halıların kullanılması hem odanızın genişlik algısını bozmayacak hem de uyku ortamında özellikle halı, kilim gibi materyaller toz tutacağından bunların yaratacağı olumsuz etkiyi minimuma indirecektir.

Bir Cevap Yazın