Rahat Bİr Uyku İçİn Beslenme

Yetişkin bir bireyin günün 8 saatini uykuda geçirdiği göz önünde bulundurulduğunda aslında en az uyku kadar önemli bir evre daha vardır; Uykuya geçiş evresi. Günümüzde her 3 kişiden 1’i uykuya dalma veya uykuyu sürdürmede güçlük yaşamaktadır. (Nöroloji Derneği bilimsel açıklaması) Bunun birçok sebebi vardır ve bu sebeplerden biri de kişinin beslenme şeklidir.

Kafein, nikotin gibi maddeler uyku bozukluğuna sebep olan uyarıcılardır. Uykudan en az 5 saat önce kafein tüketimini kesmek gerekiyor. Çünkü kafein uyku kalitenizi düşürdüğü gibi uykuya geçiş evresindeki süreyi de arttırmaktadır.

Akşam yemeklerinde kızartma, fast-food gibi yağ içeriği yüksek besinler tüketilmemeli. Yağ vücutta çok uzun sürede sindirildiğinden gece boyunca devam eden sindirim faaliyeti uykunuzu olumsuz etkileyecektir. Daha rahat bir uyku için daha hafif menüler tercih edilmelidir. Burada ne yediğimiz gibi nasıl yediğimizde önemlidir. Hızlı yemek yeme alışkanlığı olan kişilerde meydana gelen sindirim sorunları uyku bozukluğuna neden olan en önemli etkenlerdendir.

Uykudan 2-3 saat öncesi proteini yüksek atıştırmalıklar tüketebilirsiniz ya da bir meyve yiyebilirsiniz. Bu yiyecekler uyku düzenleyici hormonların yakımını arttırarak vücudunuzu uykuya hazırlar.

Gece yatmadan önce tüketeceğiniz bir kase yoğurt, badem, ceviz gibi ara öğünler uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır.

Uykudan 1 saat önce içilen papatya, melisa gibi bitkisel çayları kişiyi rahatlatma etkisi de göz önünde bulundurulduğunda uykuya geçişte olumlu bir etkisi vardır

Bir Cevap Yazın