Sağlıklı ve Kaliteli Bir Uyku için 7 Altın Öneri

Uyku, hem bedensel hem de ruhsal sağlığımızı etkileyen en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Peki, ruh-beden sağlığımızı korumak ve uyku sorunu yaşamamak için neler yapılabilir? İşte uykusuzlukla mücadele etmek ve uyku kalitesini artırmak için altın öneriler:

1-İşe doğru uyku pozisyonunu seçmekle başlayın. Sırtüstü uyumak, en ideal uyku pozisyonlarından biridir. Hem omurga ve boyun sağlığını korumada hem de uykusuzluk problemlerini hafifletmede oldukça etkili olan sırtüstü uyku pozisyonu, uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor.Bir diğer uyku pozisyonu ise cenin şeklinde uyumak… İstatistiklere göre yetişkinlerin %41’i bu uyku pozisyonunu tercih ediyor. Ancak, cenin pozisyonu nefes almayı kısıtlayabileceği gibi, uyandığımızda sırt ve eklem ağrısı hissetmemize de neden olabilir. Daha çok hamile kadınlara önerilmektedir.Sağlıklı ve huzurlu bir uyku için seçilebilecek en yanlış uyku pozisyonlarından biri ise yüzüstü pozisyondur. Boyun ve sırt sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilecek olan bu pozisyon, omurga etrafındaki bağların ve kasların gerilmesine, eklemlerde ve kaslarda baskıya sebep olur. Bu da beraberinde vücutta uyuşukluğa ve fıtığa yol açabilir. Bu uyku pozisyonu horlamayı önleme konusunda iyi olsa da aynı zamanda beraberinde de diş gıcırtısını getirebilir.

2-Gün içinde yaptığınız uyku kaçamaklarını azaltın. Bir önceki gece yeterince iyi uyuyamadıysanız gün içinde şekerleme yapmak çok şeker bir fikirmiş gibi gelebilir. Ancak, bu gün ortası şekerlemeleri, gece uykusunun kalitesini etkileyebilir. Bu nedenle, öğle uykuları 2 saatten fazla sürmemeli.

3-Bu ikiliye şans verin: Yoga ve nefes egzersiziUykuya dalmakta zorlanıyorsanız yoga ve nefes egzersizlerini deneyebilirsiniz. İnternetten kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu egzersizler, uzmanlara göre oldukça etkili. Bu arada her egzersizi en az 9 kere tekrarlamak önemli, bizden söylemesi.

4-Uyku dostu gıdalar tüketin.Uyuma güçlüğü, magnezyum eksikliğinin habercisi olabilir. Bu nedenle ıspanak, kuruyemiş, avokado gibi magnezyum zengini gıdalar tüketebilirsiniz. Magnezyum; sinir ve kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacak, böylece uyumanızı kolaylaştıracaktır.

5-Yatak odanız da uykuya hazır olsun.Odanızdaki koşullar, uykuya uygun olmalı. Gürültü, sıcaklık, nem oranı, yatılan yerin rahatlığı, yastık kalitesi gibi faktörler uyku düzenini etkiler. Size uygun olacak şekilde odanızdaki olumsuz faktörleri ortadan kaldırın.

6-Teknolojiye ara verin.Uyku alanımızda televizyon, tablet, cep telefonu gibi teknolojik cihazlar ile meşgul olmak son derece yanlış; çünkü bu cihazlar, zihnimizin canlanmasını sağlayarak uykuya dalma süremizi uzatacaktır.

7-Yatmadan önce kafeinli içecekler tüketmeyin.Kafein, nikotin, tein vb. gibi uyarıcı maddeler içeren; kahve, çay, enerji içecekleri, sigara kullanımı, alkol, bazı ağrı kesiciler ve asitli içecekleri özellikle uykusuzluk durumu olan kişiler olabildiğince tüketmemeye özen göstermelidir. Eğer kullanılıyorsa da gündüz saatlerinde tüketilmelidir. Çünkü beyin ne kadar aktif çalışırsa uyumak o kadar zorlaşır.

Bir Cevap Yazın