Bebeklerin Uyku Düzeni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebeklerin sağlıklı uyku düzenine sahip olmaları, gelişimleri açısından oldukça önemli. Bilimsel çalışmalar, sağlıklı alışkanlıkların bebeklerde ve küçük çocuklarda fiziksel gelişimi olduğu kadar zihinsel gelişimi de etkilediğini ortaya kokuyor. Peki, anne babaların bebeklerin bu düzeni konusunda neleri bilmesi ve nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Büyüme Hormonu En Çok Uykuda Salgılanıyor

Büyüme hormonunun en yoğun olarak derin uykuda salgılandığı uzun yıllardır biliniyor. Melatonin hormonuyla birlikte vücutta salınımı artan büyüme hormonundan faydalanabilmek için özellikle 23.00-05.00 saatlerini uyuyarak geçirmeleri gerekiyor. Büyüme hormonu uyku sırasında dokuların onarılmasına yardımcı olarak çocukların fiziksel olarak gelişmesini sağlıyor. Aynı zamanda bu hormon beyin gelişimi için de oldukça önemli. Bebeklerin beyin gelişimlerinin büyük oranda hayatlarının ilk üç yılında gerçekleştiği düşünülünce bebeklerin düzenli uyumasının önemi bir kere daha anlaşılıyor.

Bebeklerin Uyku İhtiyacı Aydan Aya Değişiyor

Bebeğiniz için sağlıklı bir uyku düzeni oluşturabilmek için onun aydan aya değişen ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yenidoğanlar günde 14-18 saat uyurken zaman geçtikçe uyku ihtiyacı azalıyor. Tüm dünya çapında kabul gören Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) bebek uyku saatleri önerilerine göre 4-12 ay arası bebekler 12-16 saat arası, 1-2 yaş arası bebekler ise 11-14 saat arası uyumalı. Bu önerilere bebeklerin gündüz uyuma saatleri de dahil. AAP, bebekler için önerilen sürelere uyulmasının yaşam kalitesi ve optimal sağlıkla birlikte dikkati, hafızayı, duygusal regülasyonu geliştirdiğini de vurguluyor.

Bebeğinizin Uykusu Dönem Dönem Bozulabilir

Binbir emekle oluşturduğunuz bebek uyku düzeni, bir anda bozuldu ve her şey başa sardı… Bu anne babaların sıklıkla karşılaştıkları bir durum. Çünkü bebekler beyin gelişimlerine paralel olarak 4., 8., 12., 18. ve 24. aylarda uyku gerilemesi yaşayabiliyor. Ayrıca çıkmaya çalışan dişler de bu gerilemeye neden olabiliyor. Böyle durumlarda yapmanız gereken umutsuzluğa kapılmadan oluşturduğunuz düzeni sürdürmek.

Bebekler Rutini Seviyor

Bebekler her konuda belli bir düzene bağlı kalmayı seviyor, çünkü rutin onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor. Uyku konusunda da rutin hem bebeğiniz hem de sizin için çok faydalı. Bebeğinizle hastaneden eve döner dönmez uyku konusunda bir rutin oluşturmaya başlayabilirsiniz. Yenidoğanlar gündüz-gece ayrımını yapamasa da gece uyumaya geçerken ortamı daha dingin hale getirip içinde sakinleştirici bir banyo, masaj olan bir rutin oluşturabilirsiniz. Zamanla bu rutine kitap, ninni gibi yeni alışkanlıklar da ekleyebilirsiniz.

Bebek Uyku Düzeni İçin Sağlıklı Bir Ortam Şart

Bebeklerde uyku problemleri, kimi zaman sadece ortama dair sorunlardan kaynaklanıyor. Bunun için bebeklere sağlıklı bir ortam sunmak gerekiyor. Öncelikle sağlıklı bir uyku için bebek odası sıcaklığı 22-23°C civarında tutulmalı. Yeterince melatonin salgılanması için oda karanlık olmalı, bunun için karartma perdelerinden faydalanabilirsiniz. Hem güvenlik hem de konfor için en önemli konulardan biri, bebek yatağı seçimi. Bebeklerin omurilik gelişimleri henüz tamamlanmadığı için kullanacağınız çocuk yatağı mutlaka onların ihtiyaçlarına özel üretilmiş olmalı. Yumuşak, nefes alan kumaşlarla kaplanan, toksinsiz malzemelerle üretilen ve bebeğinizin omurilik gelişimini destekleyecek şekilde tasarlanan yatak modelleri ile sağlıklı uyku düzeni için sağlam bir adım atabilirsiniz. Siz de Hibboux koleksiyonundaki Little Hibboux uyku ürünleri ile bebeğinize sağlıklı bir ortam sunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın