Sağlıklı Bir Omurga için Doğru Yatak Nasıl Seçilir?

Her sabah yataktan ağrı içinde kalkmaktan ve iyi uyuyamadığınız için gün boyu yorgun hissetmekten sıkıldınız mı? Bel fıtığı ya da skolyoz gibi bir rahatsızlığınız mı var? O halde sağlıklı bir omurgaya sahip olmak ve tüm gün zinde hissetmek için hazırladığımız rehbere hemen göz atabilirsiniz!

Yaygın Yatak Türleri

Yatak çeşitlerinin özellikleri, materyalleri ve yapıları değişkenlik gösterebilir. Ancak omurga sağlığını gözettiği için en çok tercih edilen türler arasında; Hybrid, Pocket yaylı ve DHT yaylı modelleri geliyor.

-Hybrid Yataklar

Hafızalı köpük yatakların verdiği vücudunuzu sarma hissini seviyor ama bir yandan da lateks ürünlerin yaylı ve geceleri vücut ısınızı tam istediğiniz derecede tutan özelliklerinden vazgeçmek istemiyorsanız Hybrid yataklar tam size göre. İçi yaylı ürünlerin hafızalı köpük ya da lateksli üst kısımla birleşmesiyle oluşan Hybrid modeller, uyurken hem yumuşaklık hem de omurga desteği arayanlar için birebir.

-Pocket Yaylı Yataklar

Yenilikçi tasarımları sayesinde Pocket yaylı yataklar, özellikle ortopedik destek arayanlara hitap ediyor. Son derece sağlam ve rahat olan Pocket yaylı modeller sayesinde her gece deliksiz bir uyku çekmenin tadına varabilirsiniz. Üstelik bu ürünler, tasarımında kullanılan yüksek kalite materyalleri ile de kaliteli uyku arayışında olanların ilgisini çekmeyi başarıyor.

-DHT Yaylı Yataklar

En eski yay teknolojilerinden olan DHT yani Bonel yay sisteminde yay sargıları birbirine metal tellerle mekanik olarak bağlı. Bu özel tasarım, yayların DHT yaylı yatağın üzerine yatan kişinin baskısıyla hareket etmesini sağlıyor. Bu sayede yatağın bir kısmı yumuşaklık hissi verirken bir kısmı da omurgayı desteklemiş oluyor. Özellikle sırt ağrılarınızı azaltmak istiyorsanız vücudunuzun doğal kıvrımlarına uyum sağlayan DHT yatakları tercih edebilirsiniz.

Yatak Seçiminin Püf Noktaları

Kalitesiz uykunun, sabah yorgunluğunun ve vücut ağrılarının pek çok sebebi olabilir. Yanlış yatak seçimi, kesinlikle bu sebeplerden biri. Günümüzün üçte birini uyuyarak geçirdiğimizi varsayarsak bu zamanı geçirmek için tercih ettiğimiz yatağın önemi bir kere daha ortaya çıkıyor. Bu yüzden bel fıtığından

kireçlenmeye kadar pek çok rahatsızlığa sahip kişilerin rahat etmesi ya da omurga sağlığını korumanız için yatak türünün yanı sıra dikkat etmeniz gereken özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

-Yatağın iç kısmı hangi malzemeden yapılırsa yapılsın omurga için destekleyici bir özellikte olmalı. Bu noktada iç yay sistemi ne kadar destekleyici olursa yatağın da o oranda vücut şeklini alabileceğini unutmamalısınız. Dolayısıyla tercihinizi kalın dolgulu ve çok bobinli yataklardan yana yapabilirsiniz.

-Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta yatak üstü dolgu malzemesi. Bu malzemenin kullanıcıya rahatlık sağlaması gerektiği için seçiminiz çok ince olmayan üst dolgulardan yana yapabilirsiniz.

Omurganızı destekleyip sizi rahat ettirecek yatağı seçtikten sonra mutlaka bir süre deneyin. Deneme süreci sonunda yatağınızdan memnun kalmazsanız iade etmeniz gerekebilir.

Bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz ve benzeri tüm omurga hastalıklarını önlemek adına tasarlanmış tüm yatak çeşitlerini Hibboux üzerinden inceleyebilir, memnun kalmazsanız 365 gün içerisinde koşulsuz şartsız iade edebilirsiniz.