Yaşam Kalitenizi Düşüren Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Sekiz saat uyuduğunuz halde sabahları yorgun mu uyanıyorsunuz? Sert bir kahve ya da ılık bir duş, kendinize gelmenize yetmiyor mu? Kimi zaman tüm gün süren sabah yorgunluğu farklı sağlık sorunlarına işaret edebildiği gibi günlük alışkanlıklarınızın sonucu da olabilir. İşte, yaşam kalitenizi düşüren, konsantrasyonunuzu ve iş verimliliğinizi olumsuz etkileyen sabah yorgunluğunun olası nedenleri…

Uyku Bozuklukları Sağlıklı Yaşama Engel Oluyor

Sağlıklı yaşam için sağlıklı bir uyku olmazsa olmaz. Uyku bozuklukları ise sağlıklı uykunun önündeki en büyük engellerden biri. Uyku sırasında solunumun durması şeklinde tanımlanan uyku apnesi, geç fark edilebilen ve hem uykuyu hem de sağlıklı yaşamı tehdit eden bir uyku bozukluğu. Uykuda hareket bozuklukları, uykuya dalmada güçlükle kendini gösteren insomnia gibi rahatsızlıklar, psikolojik sorunlar da sağlıklı uykuyu zorlaştırır. Gün içinde geçmeyen bir uyku haliniz varsa ve kronik yorgunluktan şikâyetçiyseniz bir nöroloji uzmanına danışarak uyku bozukluklarının tanısı ve tedavisi konusunda yardım alabilirsiniz.

Mavi Işık Maruziyeti Uyku Kalitesini Bozuyor

Uyumadan önce Netflix’te favori dizinizden son bir bölüm izlemek ya da Instagram’a göz atmak gibi alışkanlıklarınız varsa, sabah yorgunluğunu hayatınıza davet ediyor olabilirsiniz. Teknolojik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışık, özellikle akşam saatlerinde maruz kaldığınızda uyku hormonu melatoninin salınımını baskılıyor. Bu da uykuya dalmayı zorlaştırdığı gibi uyku kalitesini düşürüyor. Yani yatağa girmeden iki üç saat önce ekranları kapatmanızda ve hatta yatak odanıza akıllı cihazlarınızı sokmamanızda fayda var.

Sağlıksız Yaşam Alışkanlıkları Uyku Kalitesini Düşürüyor

Sabah yorgunluğu neden olur?” sorusunun cevabı gündelik yaşam alışkanlıklarınızdan biri olabilir. Çünkü gün içinde yaptığımız pek çok şey, doğrudan uyku kalitemizi etkiliyor. Aşırı yağlı gıdalar tüketmek, uykudan hemen önce yemek yemek, gece yeme alışkanlığı reflüye neden olarak deliksiz uykuyu baltalıyor. Fazla kahve tüketimi kafeinin uyarıcı etkisinden dolayı uykuya dalmayı engelleyebiliyor, dalsanız dahi uykunuz daha az dinlendirici oluyor. Alkol tüketimi de uykuyu derinleştirdiği düşünülse de farkında olmadan defalarca uyanmanıza neden olabiliyor. Tüm bunlara ek olarak hareketsiz yaşam tarzı da sağlıklı uykuya engel olan faktörlerden. Uykudan en az iki saat önce sonlandıracağınız şekilde planladığınız bir egzersiz programı ile uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

Konforsuz Yataklar Yorgunluğa ve Ağrılara Neden Oluyor

Sabah yorgunluğunuza eklem ve kas ağrıları eşlik ediyorsa, tüm yaşananların suçlusunun yatağınız olma ihtimali bir hayli yüksek. Uzun yıllar boyunca kullanılan yataklar, formlarını kaybederek vücut ağrılarına neden olabiliyor. Ayrıca eski yataklardaki akarlar, alerjileri tetikleyerek uyku kalitesini bozabiliyor. Eğer yatağınız yeteri kadar konforlu değilse yeni bir yatak satın alarak sabah yorgunluğundan kurtulabilirsiniz.

Hibboux yatak çeşitleri arasında yer alan Hybrid, Pocket Yaylı ve DHT Yaylı yataklar arasından ihtiyaçlarınıza uygun bir yatak modeli seçerek sağlıklı uykulara adım atabilirsiniz. Doğal ve toksinsiz hammaddelerden çevre dostu yöntemlerle üretilen; hijjen, nem, sıcaklık, konfor konularında en güncel teknolojilerle tasarlanan Hibboux yatak çeşitleri ile sabah yorgunluğunu unutun, zindeliğin tadını çıkarın.

Bir Cevap Yazın