Doğru Yastık Nasıl Seçilir?

İyi ve kaliteli bir uyku uyumak için birkaç etkenin bir araya getirilmesi gerekiyor. Rahat bir yatak, uykuya hazırlanmış bir beden, sessiz ve karanlık bir ortam… Tüm bunların yanında yastık seçiminin de önemi büyük. İyi uyumak, sabah dinlenmiş bir şekilde kalkmak, bel ve boyun sağlığınızı korumak için bedeninize de alışkanlıklarınıza da en uygun yastığı seçmelisiniz. Peki, doğru yastık seçimi nasıl yapılır biliyor musunuz? İşte, dikkat etmeniz gerekenler!

Uyku Pozisyonunuzu Dikkate Alın

Uyku esnasında doğru duruşu sağlamak için yastıklardan destek alıyoruz. Başımızdan boynumuza, omurgamızdan kalçamıza kadar vücudumuzun pek çok bölümü doğru yastık seçimi ile gece boyu rahat ediyor. Böylece sabah karşılaşılan ağrıların da önüne geçiliyor.

Doğru bir seçim yapmak için ilk olarak en sık uyuduğunuz pozisyonu bulmalısınız. Yatış pozisyonunuza göre nasıl bir desteğe ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz.

Yüzüstü: Eğer yüzüstü uyuyorsanız ihtiyacınız olan ince bir yastık. Çünkü bu pozisyonda kalın ve yüksek bir ürün kullanırsanız belinize daha fazla baskı uygular ve sabah ağrıyla uyanabilirsiniz.

Yan: Sağ ya da sol yanınıza doğru yatıyorsanız boynunuzu destekleyecek bir yastığa ihtiyacınız var.  Bu nedenle de kalın, biraz daha sıkı ve sert bir yastık sizin için en uygunu. Dilerseniz bir yastık daha satın alıp bacaklarınızın arasına yerleştirebilir, böylece ekstra destek alabilirsiniz.

Sırtüstü: Orta kalınlıkta, başı çok yükseltmeyecek böylece vücudun dengeli bir pozisyona girmesini sağlayacak yastıklar, sırtüstü uyuyanlar için ideal. Siz de sırtüstü uyuyanlardansanız yumuşak ve başınızın gömüldüğü seçeneklerden uzak durmalısınız. Sırtınızın alt kısmını desteklemek ve daha az baskı hissetmesini sağlamak için dizlerinizin altına da bir yastık ekleyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Özel Bir Dolgu Malzemesi Belirleyin

Yastık çeşitleri, dolgu malzemeleri ile de farklılık gösteriyor. Dolguda kullanılan malzemeler, yastığın sert ya da yumuşak olmasından ısıyı korumasına kadar pek çok duruma etki ediyor. Gelin, en sık kullanılan ve en çok tercih edilen dolgu malzemelerini yakından inceleyelim.

Pamuk: Yumuşacık yapısının yanında geri dönüştürülebilir olmasıyla da öne çıkan pamuk dolgulu yastıklar, ısıyı hapsetmeyen yapılarıyla gece boyu rahatlık sunuyor. Terleme gibi sorunların da önüne geçmenizi sağlayacak pamuklu ürünler, dolgun oluşları sebebiyle özellikle sırtüstü yatanlar için ideal.

Yün: Tıpkı pamuk gibi %100 doğal ve dönüştürülebilir bir malzeme olan yün de yastıkların iç dolgusu olarak kullanılabiliyor. Yün malzeme, vücudunuzun ısısına uyum sağlayarak her mevsim rahat bir uyku uyumanıza yardımcı oluyor.

Bambu: Son yılların en popüler doğal tekstil ürünlerinden olmaya başlayan bambu, dolgu olarak tek başına ya da doğal elyaf, pamuk ile birlikte kullanılıyor. Bakteri ve mantar oluşumunu engelleyen bambu yastıkları tercih ederek hijyenik bir tercih yapabilirsiniz.

Elyaf: En sık kullanılan iç dolgular arasında yer alan elyaf, doğal bir ürün olmasa da geri dönüşümle üretildiklerinden çevreye karşı duyarlı seçeneklerden. Esnek yapısı ile uyku pozisyonunuza göre baş ve boyun şeklinizi alan elyaf dolgulu yastıklar, böylece omurganızın da daha iyi desteklenmesini sağlıyor. Dolgu malzemesi olarak tercihinizi elyaftan yana kullanacaksınız Hibboux’un; akıllı elyaf dolgulu, havayı geçiren, antibakteriyel ve hijyenik yastıklarına göz atabilirsiniz

Sorunlarınıza Özel Seçimler Yapın

Doğru yastık seçimi için standart özelliklerin yanında vücudunuzda ağrıyan bölgeleri ya da alerjik durumlarınızı da dikkate almalısınız. Masa başı çalışan, bilgisayar, tablet ya da telefon gibi cihazları sıkça kullanan bu nedenle de bel ve boyun sağlığıyla ilgili sorunlar yaşayan kişilerdenseniz yüksek modellerden kaçınmalısınız. Ensenizi ve boynunuzu destekleyecek, başınızın yana ya da arkaya düşmesini engelleyecek bir ürün tercih etmelisiniz. Boynunuzu sürekli öne eğme eğilimi gösteren bir rahatsızlığınız varsa çok ince yastıklarla rahatça uyuyabilirsiniz.

Oturma ve çalışma şeklinizden ötürü boynunuz doğal kıvrımını kaybedebiliyor. Bu da boyun düzleşmesi veya boyun fıtığı rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Boyun düzleşmesi ya da boyun fıtığı yastık seçimi için doktorunuzun tavsiye ettiği bir ürünü kullanabilirsiniz. Boyun düzleşmesi yastık seçimi yaparken orta sertlikte, mümkünse ortopedik ve boynunuzun duruşuna göre onu destekleyecek bir üründe karar kılmanız gerekiyor.

Alerji, astım gibi rahatsızlıklarınız varsa hem iç dolgusu hem de dış yüzeyi doğal, antialerjik ürünlere yönelmelisiniz. Hibboux’nun yün, pamuk ya da bambu dolgulu ürünleri hassas kişilerin beklentilerini karşılıyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için özel seçenekler sunan Hibboux’nun yastık çeşitleri arasından sizin için en uygun ürünü mutlaka bulacaksınız.