Havluların Kullanım Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler

Saçlarımızı, yüzümüzü, ellerimizi ya da vücudumuzu kurulamak için kullandığımız havlular, bakteri oluşumuna karşı sıkça değiştirilip yıkanması gereken eşyalarımızdan. Peki, bu kadar sık kullanıp yıkadığımız havluların ömrünü nasıl uzatabiliriz? İşte tavsiyelerimiz!

Çamaşırlarla Birlikte Yıkamayın

Giysilerinizdeki fermuarlar, düğmeler, zımbalar ve diğer aksesuarlar havlularınızın zarar görmesine sebep olabiliyor. Ayrıca pamuklu kumaştan hazırlanan tüm ev tekstil ürünü ve giysilerin çamaşır makinelerinin özel programlarında yıkanması gerekiyor. Bu nedenle havlularınızı çamaşırlarınızdan ayrı olarak yıkamanız yıpranmamaları ve doğru şekilde yıkanmaları açısından oldukça önemli. Eğer dolabınızda renkli modeller de varsa beyaz, gri, bej gibi renksiz sayılabilecek olanlarla renkli olanları ayrı şekilde yıkamalısınız.

Doğru Yıkama Programını Seçin

Havlularınızı diğer çamaşırlarınızdan ayırarak tek başlarına yıkamak için çamaşır makinesine attınız. Sıra doğru yıkama programını ve suyun sıcaklığını ayarlamakta. Şimdi ne yapacaksınız?

Pek çok kişinin yanıtını aradığı “Havlular kaç derecede yıkanır?” sorusunun cevabı aslında ürünlerin etiketinde saklı. Bilinenin aksine en yüksek derecede yıkamak havlunuzun ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle yıkama talimatlarının yer aldığı etikette yazan sıcaklığı dikkate alarak pamuklu çamaşırlar için hazırlanan programda yıkayabilirsiniz.

Ütülerken Buhar Kullanmayın

Pamuklu kumaşlar diğer kumaş türlerine göre daha hassas yapıda olduklarından sadece yıkarken değil ütülerken de ekstra bir özen istiyor. Dolayısıyla yıkama programının dışında ütüleme programını da doğru seçmelisiniz. Eğer ütünüzde pamuk kumaşlar için bir özel program varsa bunu seçerek yoksa da buharsız ütüleme modunu kullanarak havlularınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Uzun Süre Nemli Kalmasını Engelleyin

Özellikle duştan sonra saçlarınızı ve vücudunuzu kuruladığınız havlularınızı kurutmadan dolaba kaldırmak ya da askıya asmak bakterilerin çoğalmasına, kötü kokuların oluşmasına neden olabiliyor. Bu durum tekrarlandıkça havlu hijyenikliğini kaybettiğinden ve kötü koku kumaşta yer ettiğinden onları nemli ya da ıslakken doğrudan açık havada kurutabilir, böylece ömürlerini uzatabilirsiniz.

Haftada Bir ya da İki Kez Yıkayın

Havlu değiştirme sıklığı ürünlerin kullanım ömrünü uzatan bir diğer etken. Daha uzun süreli bir kullanım için 3 ila 5 kullanım sonrasında ya da haftada 1 – 2 kez yıkama yapabilirsiniz. Doğru temizlenip üzerindeki bakterilerden ve kötü kokulardan arındıktan sonra onları daha daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Eğer yumuşacık, %100 pamuk havlulara sahip olmak istiyorsanız hemen şimdi Hibboux havlu modellerine göz atabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın