Bahar Temizliği: Yatak Odası için Temizlik Önerileri

Çiçeklerin açtığı, havaların güzelleştiği bahar aylarında yapılan bahar temizliği, yeni mevsime tertemiz bir başlangıç yapmamıza olanak tanıyor. Peki, bu dönemde de yatak odası temizliği nasıl yapılmalı, hangi detaylara dikkat edilmeli öğrenmek ister misiniz? İşte işinizi kolaylaştıracak ev temizliği önerileri!

Perdelerinizi Yıkayın

Ev temizliği yaparken işe perdelerinizi çıkarıp yıkamakla başlayabilirsiniz. Perdeler yıkanırken bir yandan da odayı ve eşyaları temizleyebilirsiniz. Eğer kış aylarında kalın ve ağır perdeler kullanıyorsanız perdelerinizi yıkayıp sonbahara kadar bazanıza kaldırabilirsiniz. Kalın perdelerin yerine incecik tüller ve keten güneşlikler takabilirsiniz.

Pencereleri Silin

Dip köşe ev temizliği cam silmeden olur mu? Tüm evde olduğu gibi yatak odanızda da pencerelerinizi silip temiz perdelerin ayna gibi parlayan camlarınıza yansımasını izleyebilirsiniz. Pencerelerinizi ve camlarınızı silerken su ve beyaz sirke karışımı hazırlayabilir, böylece doğal ve etkili bir temizleyici kullanabilirsiniz. Beyaz sirkeyi evin her alanında yüzeyleri temizlemek için kullanabilir, ev hijyenini garanti altına alabilirsiniz.

Giysilerinizi Ayıklayın

Bahar için ev temizliğinizi yaparken dolabınızdaki kışlık kıyafetlerinizi kaldırıp yerine baharlık ve yazlık kıyafetlerinizi yerleştirebilirsiniz. Bunu yaparken önce kışlık kıyafetlerinizin tümünün temiz olduğuna emin olun. Kış boyunca hiç giymediğiniz ya da eskidiğini düşündüğünüz kıyafetleri ayırıp yerden tasarruf edebilir, ikinci el satış yapılan platformlarda satışa çıkararak kazanç sağlayabilirsiniz.

Dolabınızın içini ve dışını iyice temizledikten sonra da baharlık ve yazlık kıyafetlerinizi türlerine göre yerleştirerek düzenli ve temiz bir gardıroba sahip olabilirsiniz.

Dolaplarınızı Kontrol Edin

Gardırobunuzun dışında şifonyer ve komodinlerinizin de içlerini boşaltıp kullanmadığınız diğer çamaşırları, makyaj malzemelerini ve irili ufaklı pek çok eşyanızı ayıklayabilirsiniz. 2 senedir hiç kullanmadığınız bir ruju, bir türlü kombinleyemediğiniz fuları atıp karmaşık çorap çekmecesini bir düzene sokabilirsiniz. Tüm bunları yaparken dolap yüzeylerini ve iç bölmelerini de yine sirkeli bir suyla silip tozlardan kurtulabilirsiniz.

Yatağınızı Baştan Aşağı Temizleyin

Bahar mevsimine tertemiz bir yatak ile girmek gibisi var mı? Çarşaflarınızı, yatak örtünüzü, yorgan ya da battaniyenizi, alezinizi çıkarıp yatağınızın yüzeyini, yatak başlığınızı ve karyolanızın diğer bölümlerini nemli bir bezle silin. Yatak kuruduktan sonra tümü yeni yıkanmış; alezinizi, bahar için daha uygun renklerden ve incelikteki çarşafınızı, nevresiminizi ya da pikenizi onların da üzerine yatak örtünüzü serin. Bu arada yastıklarınızı havalandırmayı da unutmayın.

Nevresimlerinizi ve yatak örtünüzü etiketlerinde belirtilen derecede ve programda yıkayıp yumuşatıcı kullandığınızda tertemiz ve yumuşacık bir sonuç elde edebilirsiniz. Yorgan ya da battaniyelerinizi de bu temizlik esnasında yıkayıp kaldırarak havalar soğuduğunda bazadan çıkarıp hemen üzerinize örtebilecek halde saklayabilirsiniz.

Son Dokunuşları Yapın

Perdeler takıldı, dolaplar pırıl pırıl, yatağınız görünümü ve kokusuyla sizi uykuya çağırıyor… Şimdi sıra son dokunuşları yapmakta. Tüm bunların ardından yerleri de süpürüp silin ve tertemiz odanıza bir bakın. Dikkatinizi çeken, hoşunuza gitmeyen şeyleri bulmaya çalışın. Bu tozlanmış avizeniz de olabilir, gözünüze boş görünen komodin üzeri de. Son dokunuşları tamamen kendi tercihlerinize göre yaparak yatak odanızın temizliğini bitirebilir, ev temizliğinizin büyük bir kısmını tamamlayabilirsiniz.

Ev temizliğiniz bitti! Ama baharın renklerini henüz evinize taşıyamadıysanız renkleriyle içinizi açacak Hibboux nevresim takımlarına göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın