Yorgan Seçiminin Püf Noktaları

Kendiniz için en iyi yorganı seçmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. İşe şu soruları sorarak başlayabilirsiniz: Uyurken üşüyenlerden misiniz, yoksa sıcaklayanlardan mı? Ağır olanları mı seviyorsunuz, hafif olanları mı? Yazımızı okuyarak size en uygun yorganın nasıl olması gerektiğini öğrenebilirsiniz!

Yorgan Çeşitleri

Materyal ve dolgu malzemelerine göre pek çok yorgan çeşidi bulunsa da onları; yün, pamuk ve bambu olarak üçe ayırabiliriz.

-Yün: Yün, hem sağlam hem de elastik bir madde olduğu için yorgan için seçilebilecek en iyi materyallerden biri. Ayrıca higroskopik yani nemi çeken bir lif olduğu için üzerindeki küçük delikler sayesinde ağırlığının %30’u kadar nemi kolayca emiyor. Üstelik nemi hapsettiği için ateşe de oldukça dayanıklı. Tüm bu özellikleri sayesinde yün yorganlar, hem dayanıklılık hem de rahatlık bakımından en çok tercih edilen çeşitler arasında geliyor.

-Pamuk: Pamuk, hangi üründe kullanılırsa kullanılsın nefes alabilen özelliği sayesinde çok tercih edilen tekstil malzemelerinden biri. Ayrıca yüksek ısı, deterjan ve çamaşır suyuna dayanıklı olan pamuk, selülozlu bir yapıya sahip olduğu için dokunulduğunda oldukça yumuşak ve doğal hissettiriyor. Ancak hassas bir malzeme olduğu için hangi tekstil ürününde kullanılırsa kullanılsın, çabuk kırışabilir ve doğru ısıda yıkanmazsa küçülebilir. Bu nedenle tercihinizi pamuk yorganlardan yana yaparsanız özenli bir şekilde bakmanız gerektiğini ve ürün üzerindeki bakım yönlendirmelerine uymanız gerektiğini unutmayın.

-Bambu: Doğanın en güçlü bitkilerinden bambunun liflerinden yapılan bambu yorganlar, genellikle selülozun bambuda çözdürülmesi ve bambu lifleri oluşturulmak üzere preslenmesi yöntemiyle yapılıyor. Hem çevreye duyarlı, hem organik hem de yumuşacık bambu çeşitler, pek çok kişinin beğenisini kazanıyor.

Yorgan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorgan seçimi yaparken türü dışında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri dolgu malzemesi. Örneğin; mevsim geçişleri için bir yorgan arayışındaysanız ısıyı hapsetmediği için tela yorganları tercih edebilirsiniz. Ya da nefes alan özelliği sayesinde terleme yapmayan, yumuşacık bir ürün arıyorsanız çevreci elyaftan hazırlanan seçenekleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca, uyurken çok üşüyenlerdenseniz ısı tutma kapasitesi ama sizi bunaltmayacak bir inceliğe sahip tencel dolgulu ürünleri de seçebilirsiniz. Hem mevsimsel koşullara hem de kişisel tercihlerinize uygun bir seçim yapmak uyku kalitenizi önemli ölçüde artırabilir.

Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kolay temizlenebilir olması. Nevresimlerinizi sık sık değiştirmek, yatak odası temizliğinin önemli bir parçası. Ancak yorganları da zamanı geldiğinde yıkamak büyük önem taşıyor. Yorgan satın alırken önce temizlik tercihinize göre çamaşır makinesinde ya da kurutmalı çamaşır makinesinde yıkanabilen modelleri inceleyebilirsiniz.

Hibboux üzerinden tüm yorgan çeşitlerini inceleyebilir, ihtiyacınız doğrultusunda alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın