Uyku Hakkında Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Pek çok kişinin uyku hakkında ortak görüşleri ve inançları var. Hatta bunları yatak odalarına taşıyarak daha derin bir şekilde uyuyabileceklerini düşünüyorlar. Peki, genel olarak en çok hangi yanlışları doğru olarak kabul edip sağlıklı düzenimizi bozuyoruz? İşte doğru bildiğiniz yanlışlar!

Daha Fazla Uyku Ekstra Dinlenme Sağlar

Tüm hafta boyunca geç yatıp sonra da erken uyanmak zorunda kaldınız ve hafta sonunu iple çekiyorsunuz. Çünkü bu iki gün daha fazla uyuyarak daha dinç ve dinlenmiş olarak uyanacağınıza inanıyorsunuz. Ancak bunun öğün atlamaktan bir farkı yok. Nasıl ki vaktimiz olmadığından hafta içi edemediğimiz kahvaltıların kaliteli kalorilerini topluca hafta sonunda vücudumuza ekleyemiyorsak bu durum uyku için de geçerli. Uyumanın depolanamayan bir şey olduğunu bilerek düzenli bir rutin oluşturmaya çalışmak en doğrusu.

Vücut Sıcaklığı Artıkça Uyku Konforu da Artar

Özellikle soğuk kış günlerinde sıcacık bir odada ve yatakta uyumanın çok daha kolay olduğunu düşünürüz. Ancak uzmanlar vücudun uykuya dalması için sıcaklığa değil serinliğe ihtiyacı olduğunu söylüyor. Çünkü vücudumuz uyumadan önce ısısını biraz düşürüyor. Bu nedenle yatak odanızın sıcaklığını ayarlamanız ve serin tutmanız daha kolay ve rahat şekilde uyumanıza yardımcı oluyor.

Az Uyumak Faydalıdır

Vücudumuz kendini kapatmayacak kadar güçlü olduğundan bazı kişiler az uyuyarak daha dinç olduklarını ya da az uykunun daha faydalı olduğunu düşünüyor. Fakat durum hiç de düşünüldüğü gibi değil. Uykusuzluk ya da farklı sebeplerden dolayı az uyuyan kişiler hem fiziksel hem de zihinsel açıdan pek çok sorun yaşıyor. İştah problemleri, metabolizmanın yavaşlaması, kilo alımı gibi sorunların yanında zihinsel performans da düşüyor. “Uyku Eksikliği Zihinsel Performansınızı Nasıl Etkiler?” yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Gün İçerisinde Alınan Kafein Uykuyu Etkilemez

Kafein, uykuya dalmayı zorlaştıran etkenler arasında. Bu nedenle de pek çok kişi uyumadan birkaç saat önce çay ya da kahve içmiyor. Aslında buraya kadar her şey doğru. Sadece gün içerisinde daha doğrusu uyumadan 6 ila 8 saat önce alınan kafeinin de uykusuzluğa yol açtığını bilmeniz gerek. Çünkü vücut, aldığı kafeini kişiye göre değişkenlik gösterse de en erken 6 saatte parçalayıp yok edebiliyor. Çay ve kahve keyiflerinizi bu saatleri göz önüne alarak yaparsanız sorun yaşamadan rahat bir gece geçirebilirsiniz.

Deliksiz Bir Uyku İçin Bedenin Yorulması Gerekir

Özellikle uykusuzluk sorununa çare arayan kişiler, yatak odalarına bedenleri tamamen tükenmiş ve yorgun bir şekilde girmenin deliksiz bir şekilde uyumalarına yardımcı olabileceğini düşünüyor. Durum sanılanın aksine pek de bu şekilde ilerlemiyor. Spordan çok yorgun bir şekilde döndüğünüz bir akşamı düşünün. Uyumakta zorluk çekiyordunuz değil mi? Tam da bu nedenle uyku bozuklukları yaşamamak için yatağa dinlenmiş olarak girmenizde fayda var. Dinlenmiş ve rahatlamış bir şekilde yatağa girerek daha uzun bir süre uyuyabilirsiniz.

Doğru bilinen yanlışları öğrenerek uykusuzluk sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Ancak iyi bir uyku için iyi bir yatağa ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Hibboux’nun özel teknolojileriyle hazırlanmış yatak çeşitleri arasından size en uygun modeli seçin ve kaliteli uykunun tadını çıkarın!

Bir Cevap Yazın