Evde Alerji Yapan Şeyler

Eviniz, kendinizi en rahat hissettiğiniz yer. Ancak toz, nem ya da evcil hayvan alerjiniz varsa evde geçirdiğiniz vakitler sizin için zorlayıcı olabilir. Peki, evde alerji yapan şeylerin etkisini azaltıp daha konforlu bir yaşam sürdürebileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin hem alerjinizi tetikleyenleri hem de etkilerini azaltmanın yollarını birlikte keşfedelim!

Hijyen ve Sağlık Karşıtı: Toz

Alerji, çevrenizdeki pek çok alerjen madde nedeniyle tetiklense de özellikle ev alerjilerinin büyük çoğunluğunun temelinde toz yatar. Evde tozun oluşmasına sebep olan etkenlerin bazılarını; evinizin yaşı, şekli, ısısı ve hatta nem oranı olarak sayabiliriz. Evinizdeki toz oranı bu etkenlere göre değişir ancak çoğu evde toz; saç, kumaş lifi, atık gıda parçaları ve bitkilerden gelen toprak kalıntıları gibi maddelerin birleşiminden oluştuğu için birkaç basit yöntemle bu oranı azaltmak mümkün.

Örneğin; evinizde dilediğiniz zaman çalıştırabileceğiniz bir hava temizleyici kullanabilirsiniz. Bu sayede hem evinizin havasını kötü bakterilerden arındırabilir hem de evinizdeki toz oranının azalmasını sağlayabilirsiniz. Evinizdeki tozu azaltmanın bir diğer yolu da kullandığınız nevresimi haftada bir değiştirmek. Bu sayede kumaşlardan gelen tozu büyük ölçüde azaltabilir, uzun vadede alerjinizin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca pek çok yatak çeşidinde bulunan toz akarlarına da alerjiniz olabilir. Bu nedenle yatak seçiminizi anti alerjik modellerden yana yapmak isteyebilirsiniz.

Evinizin Gizli Düşmanı: Küf

Küf; sapları, yaprakları ve kökü olmayan bir mantar türüdür. Genellikle açık havada yaşasa da ortam şartlarına göre iç mekanlarda da yaşayabilir. Bu nedenle tozdan sonra evlerde en çok görülen alerjen maddelerden biridir. Özellikle saman nezlesi ve astım hastalıklarını tetikleyen küf, yaşamak için uygun bir yer bulduğunda sporlarını havaya bırakarak ürer. Bu yüzden açık kapı ve pencerelerden kolaylıkla geçerek özellikle ısı ve nemin olduğu mekanlara yerleşir. Eğer eviniz nemliyse siz de küfle baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak küfle baş etmek sandığınız kadar zor değil.

Genellikle duvar, tavan ya da yatak altında oluşan küfü ortadan kaldırmak için öncelikle kuru bir beze ihtiyacınız var. Kuru bezle küflü bölgeyi nemden arındırdıktan sonra zımparayla kazıyabilir ve daha sonra bezinize çamaşır suyu dökerek bu bölgeyi küften arındırabilirsiniz.

Küf oluştuktan sonra temizlemektense öncesinde önlem almak her zaman daha iyi bir seçenek. Bu nedenle dilerseniz evinizdeki nemi azaltacak yöntemlere başvurabilirsiniz. Örneğin; her gün camları açarak bir süre odaları havalandırmak uzun vadede nemi azaltacaktır. Bunun yanı sıra nemi hapsedebilen tencel gibi kumaşlardan yapılmış ev eşyalarını tercih edebilirsiniz.

Toz ve küf gibi alerjenlerin etkisini azaltmak için Hibboux üzerinden anti alerjik nevresim, yorgan ve yastık modellerini hemen inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın