Yorgan ve Yastık Nasıl Temizlenir

Pek çok ev tekstili malzemesi için kuru temizleme önerilse de özellikle yorgan ve yastıkları birkaç etkili yöntemle evde temizlemek mümkün. İşte sizin için hazırladığımız yorgan ve yastık temizleme rehberi…

Yastık Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal ya da sentetik, hangi malzemeden yapılmış olursa olsun çoğu yastık elde ya da makinede yıkanabilir. Yastıklarınızı üç ya da altı ayda bir yıkayarak küf, bakteri ya da kötü koku oluşumunu önlemeniz mümkün. Peki, evde yastık yıkamanın püf noktaları neler? Gelin birlikte öğrenelim…

Yastığınızı makinede yıkayacaksanız makinenizin üstten yüklemeli değil de önden yüklemeli olması sizin için daha avantajlı olabilir. Bunun sebebi, önden yüklemeli makinelerde daha rahat hareket edebilen yastıkların yıkanırken hiçbir yerinin kuru kalmamasıdır.

Çamaşır makinenizin modeli ne olursa olsun yastıkları narin programda ılık su ile yıkamanız gerektiğini unutmayın. Toz deterjan yerine sıvı deterjan tercih etmek de yastığın üzerinde deterjan kalıntısı olması ihtimalini azaltacaktır. Diğer yandan, yastıkları elde yıkamayı tercih ediyorsanız makinede olduğu gibi ılık su tercih etmelisiniz. Bu hem yastığın daha iyi temizlenmesini sağlar hem de çekmesini engeller. Ayrıca elde yıkadığınız yastığı deterjandan tamamen arındırdığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde kuruduğunda üzerinde yer yer deterjan kalıntısı görebilirsiniz. Özellikle elyaf yastık, yün yastık ya da bambu yastık gibi narin kumaşlı modellerin temizliğini yaparken hiçbir aşamayı atlamamak oldukça önemli.

Yorgan Temizliği Nasıl Yapılır?

Yorgan temizliği aslında kolay gibi görünse de biraz detaylı bir iş. Evinizdeki yorganları yıkamadan önce yıkanabilir olduklarından emin olmalısınız. Çünkü bazı yorgan çeşitleri, yıkandıktan sonra küçülebilir ya da rengini kaybedebilir. Bunun için makineye atmadan önce ıslak bir bezle bir kısmını yıkayarak küçük bir test yapabilirsiniz. Peki, yıkanabilir olduğundan emin olduğunuz yorganları nasıl temizlemelisiniz?

Çoğu bambu yorgan ya da pamuk yorgan modelleri, makinede kolaylıkla yıkanabilir. Yıkamadan önce etiketinin üstündeki yönlendirmeleri okuyarak temizliğini sağlayabilirsiniz. Ancak yün yorgan ve elyaf yorganlar için durum aynı olmayabilir. Özellikle yün yorganlar için genellikle elde yıkama çok daha sağlıklı bir yöntem. Siz de yorganlarınızı elde yıkamak için küveti ılık bir suyla doldurup üzerine normal deterjan dökebilirsiniz. Büyük oldukları için elinizde sıkmak yerine birkaç kez üzerinde gezmeniz gerekebilir. Daha sonra suyunun iyice akması için duşakabin camına ya da banyonuzda uygun bir yere asabilirsiniz. Dilerseniz durulama işlemini astıktan sonra da yapabilirsiniz. En az 30 dakika suyunun akmasını beklediğiniz yorganı mutlaka açık havaya asarak kurumasını bekleyebilirsiniz. İşte bu kadar!

Hibboux üzerinden kolaylıkla temizleyebileceğiniz yastık ve yorgan çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Hemen inceleyin!