Yorganlar Nasıl Saklanmalı

Havalar ısınmaya başladıysa ya da yeni bir eve taşınacaksanız  yorganlarınızı saklama ihtiyacı duyabilirsiniz. Hem mevsim geçişlerinde yaptığınız büyük temizliklerde hem de taşınırken çok işinize yarayacak yorgan saklama yöntemlerini sizin için bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

Yorganlar Nasıl Kaldırılır?

Yaz yavaş yavaş gelirken her geçen gece üzerinizdeki yorganın ağırlığını daha fazla hissettiğinizi ve kışlıkları kaldırma planları yaptığınızı biliyoruz. Ancak kışlıkları kaldırmak yalnızca eşyaları paketleyip depoya ya da dolaplara yerleştirmek anlamına gelmiyor. Özellikle ev tekstil ürünlerini bir sonraki kış kullanmak için kaldırırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mevcut.

Yorganlarınızı en az zarar görecek şekilde kaldırmaya dikkat ederseniz daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bunun için geniş saklama kutularından yardım alabilirsiniz. Ayrıca yine geniş vakumlu hurçları da inceleyebilir, yorganı hurcun içine  yerleştirdikten sonra elektrik süpürgenizle güzelce vakumlayabilirsiniz.  Vakumlu hurçlar, hem içlerine konulan tekstil ürünlerini olduğu gibi korur hem de yerden tasarruf etmenizi sağlar. Çok amaçlı saklama kutuları ve vakumlu hurçların yanı sıra bazalı yataklar da bu amaçla size yardımcı olacak eşyalardan. Yatak bazalarındaki geniş alandan yararlanabilir, yorganlarınızı baza içinde bir sonraki kışa kadar güvenle saklayabilirsiniz.

Yün Yorgan Nasıl Saklanır?

İlk aşama tamam, sıra yorganlarınızın daha uzun ömürlü olması için onları nasıl saklayacağınıza dair ipuçlarına geldi. Çünkü ne kadar iyi koşullarda kaldırsanız da öncesinde doğru yöntemle temizlemez ve kaldırdıktan sonra gerekli bakımları yapmazsanız yapısını bozabilirsiniz. Özellikle yünden yapılan ürünler, diğer çeşitlere göre daha hassas olduğu için bakımına ekstra özen göstermelisiniz.

Kullanılmış yün yorganlar, uzun süre havasız kalırsa üzerindeki toz ve bakteriler, kumaşın çürümesine sebep olabilir. Bu nedenle kaldırmadan önce mutlaka etiketinin üzerindeki talimatlara uyarak yıkayıp tamamen kuruttuğunuzdan emin olmalısınız. Çamaşır makinenizin yünlü tekstil ürünlerine özel programı varsa yıkama işlemini bu programda da yapabilirsiniz.

Yün Yorganları Güvelerden Koruma Yöntemleri

Yün yorganları kaldırıp saklamak kadar sakladığınız süre boyunca ara ara bakımlarını yaparak güvelerden korumak da önemli. Bunun için basit birkaç yöntem uygulayabilirsiniz. Saklama kutusu ya da vakumlu hurçları tercih ediyorsanız yorganları yerleştirmeden önce kutunun ya da hurcun içine naftalin atabilirsiniz. Bu sayede güveleri uzun süre uzaklaştırabilirsiniz. Ancak güvelerden korunmak için en etkili yöntem sık sık havalandırma yapmak. Detaylı ev temizliği yaptığınız günlerde yorganları balkona çıkarabilir, bir süre hava almalarını sağlayabilirsiniz.

Bu yıl yepyeni bir yorgan satın almak istiyorsanız Hibboux’da aradığınız tüm çeşitlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünü hemen sepetinize atın ve kısa sürede sahip olun!

Bir Cevap Yazın