Sağlıklı Uyku için Oda Sıcaklığı Kaç Olmalı

Kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortamda uyumak, sağlıklı ve deliksiz bir uyku çekmeniz için şart. Yatağınızın rahatlığı, yastığınızın yüksekliği, çarşaf temizliği ve daha pek çok etkenin yanı sıra uyuduğunuz odanın sıcaklığı da kaliteli bir uyku için önemli. Sağlıklı uyku için oda sıcaklığını ele aldığımız bu yazımızı okuyarak yatak odanızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Soğuk Odada mı Sıcak Odada mı Uyumak Sağlıklı?

Uykumuz geldiğinde bazılarımız yorgana sarınıp uyumanın, bazılarımız ise camı açıp püfür püfür bir esintiyle uyumanın hayalini kuruyor. Ancak yorgana sarınıp uyuyanların da cam açık uyuyanların da ortak özelliği vücut ısılarının uyurken düşmesi. Vücut ısınız düştüğünde uyanıp kendinizi ısıyı dengelemek için yöntemler ararken bulabilirsiniz. Kısacası doğru ısıda uyumazsanız uykunuzdan uyandığınız anların arttığına ve bunun da uyku problemlerine yol açtığına şahitlik edebilirsiniz. Uyku problemleri de uzun vadede kalp rahatsızlıkları ve obezite gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir.

İşte bu yüzden “Uyurken oda ısısı kaç olmalı?” sorusuna ancak genel bir cevap verebilir, nispeten serin odaların uyku için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi odanın uyurken düşen vücut ısınızla uyum sağlamasıdır. Ancak yatak odanız sizi uyutmayacak kadar soğuk olmamalı. Odanızı vücudunuz için ideal ısıya getirdikten sonra rahat ve sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

Sağlıklı Uyku için Oda Kaç Derece Olmalı?

Sağlıklı uyku için oda sıcaklığının ortalama 18.3 derece olması ideal. Bu nedenle serin ancak soğuk olmayan bir odada uyumayı tercih edebilirsiniz. Yeni doğan bebekler biraz daha sıcak bir odada uyuyabilir ancak dereceyi gereğinden fazla arttırmadığınızdan emin olmanız gerekiyor. Aksi takdirde miniğiniz uykuya dalmakta zorlanabilir.

İdeal oda sıcaklığının 18.3 derece olmasının bilimsel bir açıklaması da var. Vücudunuzun iç sıcaklığı 24 saat içerisinde sürekli değişir ve sirkadiyen ritim olarak da bilinen bu hayati işlev, vücudunuzun uyurken uğradığı sıcaklık değişiminden kolaylıkla etkilenir. 18.3 derece bu değişimi dengeleyen en iyi sıcaklık olarak bilinir. Bu nedenle bir oda termometresi yoluyla uyumadan önce yatak odanızın sıcaklığını ölçebilir, uyuyacağınız ortamı kendiniz için en ideal hale getirebilirsiniz.

Oda sıcaklığını ideal dereceye ayarladıktan sonra uykuya dalmanıza yardımcı olacak diğer eşyaları Hibboux’dan temin edebilirsiniz. Yatak odanız için ihtiyacınız olan Hibboux yatak, yastık ve yorgan çeşitlerini hemen inceleyin!

Bir Cevap Yazın