Mide Yanmasını Önlemek için Tavsiyeler

Mide yanması ve asit reflü, pek çok insanı etkileyen sindirim sistemi rahatsızlıkları arasında. Bu rahatsızlıklar, gece boyunca da rahatsızlığa neden olarak uyku kalitesini düşürebiliyor. Yaşam stilinizde ve alışkanlıklarınızda yapabileceğiniz basit değişikliklerle mide yanması şikayetinizi azaltabilirsiniz.

Mide Yanması Nedir?

Mide yanması, özellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkan, midede ve yemek borusunda yanma şeklinde kendini gösteren bir sindirim sistemi rahatsızlığı. Beslenmeye ve yaşam tarzına dair iyileştirmelerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak önerilen değişikliklerin uygulanmasına rağmen mide yanmasının sürmesi durumunda uzman hekime başvurmak gerekiyor. Peki, genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan ve uyku kalitesini düşüren mide yanmasını önlemek için neler yapmak gerekiyor? İşte, mide yanmasını önlemenin yolları…

  • Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin: Az az sık sık yemek, özellikle akşam yemeklerinde porsiyonları küçük tutmak, uykudan en az iki-üç saat önce yiyecek-içecek tüketimini sonlandırmak mide yanmasını ciddi anlamda azaltabilir.
  • Mideye zarar veren gıdalardan kaçının: Çok baharatlı ve yağlı yiyecekler, kafein içeren içecekler, soğan ve sarımsak gibi gıdalar midenize dokunabilir. Mide yanmasından şikayetçiyseniz bu gıdaların tüketimini kısıtlamaya özen gösterin.
  • Kilo verin: Eğer fazla kilo sorununuz varsa mide yanması başta olmak üzere pek çok sindirim sistemi rahatsızlığı ile yüzleşebilirsiniz. Bu yüzden uygun bir diyet ve egzersizle kilo vererek bu şikayetleri azaltabilir, hatta sonlandırabilirsiniz.
  • Sigara ve alkol tüketimini kontrol altına alın: Fazla sigara ve alkol kullanımı, tüm vücuda olduğu gibi mideye de zarar veriyor. Daha sağlıklı bir yaşam için bu ikiliden olabildiğince uzak durmanızda fayda var.
  • Kıyafetlerinize özen gösterin: Bedeninizin gövde kısmını fazla sıkan kıyafetler ve kemerler, mide yanmasına davetiye çıkarıyor. Daha rahat kıyafetler giyerek mide yanmanızı azaltabilirsiniz.

Mide Yanması Uyku Kalitesini Nasıl Etkiliyor?

Mide yanmasının akşam saatlerinde artması, sağlıklı uyku önünde bir engel oluşturuyor. Tüm bu beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra uyku ortamınızda değişiklikler yaparak da mide rahatsızlıklarının uykunuzu bölmesini engelleyebilirsiniz.

  • Sol yanınıza yatın: Eastern Virginia School of Medicine’dan Dr. David A. Johnson, sol yana doğru yatış pozisyonunun gece yaşanan mide yanması sorunu için etkili bir çözüm olacağını belirtiyor.
  • Üst bedeninizi yükseltin: Düz yattığınız zaman yemek borunuz ve mideniz aynı seviyeye geliyor. Bu da mide asitlerinin yemek borusuna kaçmasına neden oluyor. Tüm gece sürebilen bu rahatsızlık, kaliteli uykunun adeta düşmanı. Oysa bunu engellemenin çok kolay bir yolu var: Yastık kullanarak üst bedeninizi yükseltmek. Başınızın ve üst bedeninizin altını gibi birden fazla yastık yardımıyla destekleyerek çok daha konforlu uyuyabilirsiniz.
  • Yastık seçiminize özen gösterin: Reflü için yastık seçimi son derece önemli. Yanlış yastık ile uyumak baş ve boyun ağrılarına neden olduğu gibi mide yanmasını da tetikleyebilir. Yastık modelleri arasında yün yastık, elyaf yastık, bambu yastık, pamuk yastık gibi pek çok seçenek bulunuyor. Baş pozisyonunuzu yükseltecek yastık önerileri arasından seçim yaparken önemli olan deneme yoluyla sizin için en uygun modeli bulmak.

Siz de mide yanması ve reflü nedeniyle rahat uyuyamıyorsanız yastık tercihinizi gözden geçirebilirsiniz. Hibboux yastık modelleri arasında yer alan pamuk yastık, bambu yastık gibi seçeneklerle çok daha rahat uykular uyuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın