Nevresim Nasıl Yıkanır

Yorganınızı koruyan, şıklığıyla yatağınızı süsleyen nevresimleri çektirmeden, rengini attırmadan, zarar vermeden nasıl yıkayacağını biliyor musunuz? “Nevresim yıkarken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun yanıtını yazımızda bulabilir, ev tekstil ürünlerinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Çok Sıcak Su Kullanmayın

Pek çok kişi daha hijyenik bulduğu için çarşaflarını ya da nevresimlerini 60 derece gibi yüksek ısıdaki sularda yıkamayı tercih ediyor. Ancak çok sıcak su diğer tekstil ürünlerinde olduğu gibi çekmelere ya da yıpranlamalara neden olabiliyor. Bu nedenle standart pamuklu nevresimleri çamaşır makinenizde 30-40 derecede yıkamanız en doğrusu. 

Mutlaka Etiketini Kontrol Edin

Her tekstil ürünün ana maddesi, dokuma sıklığı farklı. Bu nedenle de nevresiminizin etiketini kesmeden önce yıkama, ütüleme, kurutma önerilerine mutlaka göz atın. Bazı özel kumaşlara sahip modeller kuru temizleme gerektirebilir, ılık yıkanabilir ama ütülenemeyebilir ya da sadece elde, soğuk suyla yıkanması önerilebilir. Bu detayların tümüne göz atıp etiketin yönlendirmesine göre hareket ederseniz nevresime zarar vermez, ömrünü de uzatabilirsiniz.

Çamaşır Suyu ve Diğer Ağartıcılardan Kaçının

Nevresiminiz lekelendi ya da sarardı mı? Çözümü çamaşır suyu ve diğer kimyasal ağartıcılarda aramayın. Bu ürünler, kumaşa zarar veriyor, renklerin solmasına ve zamanla yıpratarak erimelere, yırtıklara neden oluyor.

Eğer bir lekeyi temizlemek istiyorsanız karbonat, beyaz sirke gibi doğal ürünleri kullanabilirsiniz. Sıcak suyun içerisine birkaç kaşık karbonat ve beyaz sirke ekleyip lekeli bölgeyi bu suya bastırabilirsiniz. Dilerseniz çamaşır makinesinin çamaşır koyduğunuz bölümüne biraz karbonat da serpebilirsiniz. Piyasada bulunan organik ve içeriğinin tamamı doğal leke çıkarıcıları da tercih edebilirsiniz.

Ütüleme Esnasında Fazla Buhardan Kaçının

Bazı nevresimler kolay ütülenebilir oluşlarıyla işinizi kolaylaştırırken bazıları daha fazla kırışarak ütüleme esnasında biraz zaman kaybetmenize neden olabilir. Ancak her halükarda fazla buhar kullanmamanız kumaşın zarar görmemesi için oldukça önemli. Fazla ısı kumaşa zarar vererek yıpranmasına neden oluyor.

Az buhar kullanmak uzun ömürlü kullanım için bir önem olsa da eğer etikette yer alan talimatlarda ütülememenize dair bir ifade yer alıyorsa ütüleme işlemini atlamalısınız.

Yatak odanızın dekorasyonuna uyacak, rahat ve şık nevresim modelleri arıyorsanız Hibboux’nun ürünlerine göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın