Çocuk Yastığı Nasıl Olmalı

Bir ebeveyn olarak çocuklarınızın hızlı büyümesini istemeseniz de onlar göz açıp kapatıncaya kadar büyür. Değişimlerine ayak uydurmak için hayatınızda hızlı değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Çocuk odasında yapacaklarınız, bu değişimlerden yalnızca birkaçı. Özellikle 2 yaşından sonra uyku alışkanlığı gelişen çocuklar için doğru yastığı seçmek isteyebilirsiniz. Peki çocuk yastığı nasıl seçilir? İşte sizin için bir araya getirdiğimiz çocuk yastık modeli seçme ipuçları…

Sert mi Yumuşak mı?

Çocuk yastığı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta yastığın sertliği. Ancak seçtiğiniz yastığın sertliği hem boynunu desteklemeli hem de onu gece boyu rahat ettirmeli. Örneğin; üzerine bastırdıktan sonra eski şeklini almayan yastıklar, çok yumuşak olduğu için çocuklara uygun değildir. Çocuklar genellikle yüz üstü bir şekilde ellerini yastığın altına koyarak uyumayı sevdiği için çok yumuşak yastıklar nefes almalarını tehlikeye sokabilir. Dolayısıyla ne çok sert ne de çok yumuşak bir yastık ideal olacaktır.

Peki, Hipoalerjenik Maddeler?

Eğer yeni yeni yürümeye başlayan çocuğunuz; toza, toz akarlarına, küf ve mikroplara karşı hassassa çocuk yastığı modelleri arasından seçim yaparken alerjik reaksiyonları azaltmaya yardımcı olacak malzemelerden yapılmış hipoalerjenik yastıkları tercih edebilirsiniz. Bu sayede gece boyu rahat etmesini ve hatta uyku alışkanlığını çok daha kolay kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklar için Yastık Kılıfı Seçimi

Çocuk yastık kılıfları, genellikle pamuktan yapılır. Ancak pamuklu yastık kılıfı seçimi yaparken organik pamuklu olanları seçmeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuzun uyurken toksik maddeler solumasını istemezsiniz. Bir kılıfın organik olup olmadığını anlamak için ise mutlaka etiketini kontrol edin. Eğer bütçeniz organik pamuklu kılıfla için yeterli değilse tercihinizi farklı materyallerden yapılan kılıflardan yana kullanabilirsiniz ancak kullanmadan önce mutlaka birkaç kez yıkamanızı öneririz.

Yastık Dolgusu Hangi Materyalden Yapılmalı?

Yastığın dışı kadar içinde kullanılan materyal de önemli. Tercihinizi çocuğunuzun başını en iyi şekilde destekleyen ve boyun sağlığını önemseyen bir materyalden yana yapmalısınız. Çocuk yastıkları için en çok tercih edilen materyaller; yün, pamuk, Lyocell ve elyaf. Sağlıklı materyallerden üretilen tüm yastık çeşitlerine Hibboux üzerinden ulaşabilir, çocuğunuz için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın