Yaz Sıcaklarında Mışıl Mışıl Uyumak için Öneriler

Havaların ısınmasıyla terleyip bunalıyor uykuya dalmakta zorlanıyoruz. Dolayısıyla da yaz aylarının nemli, sıcak havası uyku sorunu yaşamayan kişileri bile uyku bozukluğu ile karşı karşıya bırakabiliyor. Ancak birkaç basit adımla yaz aylarında daha rahat, mışıl mışıl uyumak mümkün. İşte ipuçları!

Gün İçinde Bol Sıvı Tüketin

Terleyen vücudun suya olan ihtiyacı da artıyor. Bu nedenle yaz aylarında bol sıvı tüketmek önemli. Yeterince suya doymuş bir vücudun sıcaklığı da dengeleniyor. Kafeinsiz içecekler ve bol su tüketerek vücut ısınızı dengeleyebilir, böylece daha rahat uyuyabilirsiniz. Gün içerisinde bol bol sıvı tüketmenin yanında ısıyı koruyan bir termosa soğuk su doldurup başucunuzda tutabilir, gece boyunca su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Serin Bir Duş Alın

Ilık ya da soğuk bir suyla duş almak yaz ayları için harika bir uyku öncesi rutini. Bedeninizi rahatlatıp serinletecek serin bir duş, uykuya dalma aşamasını oldukça kolaylaştırıyor. Eğer her gün duş almaya vaktiniz yoksa ve uyku problemi yaşamamak için serinlemek istiyorsanız soğuk su ile ıslatılmış pamuklu bir bezle; boynunuzu, ensenizi, bileklerinizi, kollarınızı silebilir, daha ferah hissedebilirsiniz.

Pijamalarınızı Dikkatli Seçin

Cildinizle temas eden her kumaşın uyku kalitenize etki ettiği bir gerçek. Dolayısıyla bütün gece uykunuza eşlik edecek pijama ya da gecelikler çok rahat olmalı, cildinize dost, doğal malzemelerden hazırlanmalı. Özellikle yaz gecelerinde bunalmamak için teri emecek, sizi rahat tutacak pamuklu kumaşlardan hazırlanan ürünler seçmelisiniz. Özellikle çocuklarınızın gece boyunca rahat bir uyku çekmesine yardımcı olmak için “Çocuklarınız İçin Sağlıklı Pijama Önerileri” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Soğutucu Etkili Uyku Bantları

Göz bandı ya da uyku bandı olarak da bilinen aksesuarlar, gece boyunca tamamen karanlıkta uyumak isteyenlerin favori uyku arkadaşı. İçlerindeki jelleri kullanmadığınız süreler dışında buzdolabında soğutup uyurken de bandınınıza yerleştirebilir, uyku sorunu için serin bir önlem alabilirsiniz.

Doğal Malzemelerden Hazırlanmış Çarşaflar Kullanın

Sıcaktan uyuyamama, gece boyunca terlemek gibi şikayetleriniz varsa bunları azaltmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri doğal malzemelerden hazırlanmış çarşaflar kullanmak. Pamuk ve bambu gibi doğal malzemelerden üretilmiş çarşaflar her mevsim konforlu bir uyku sunuyor.

Uyku sorunu yaşamamak için iplik sayısı yüksek, nefes alabilen, yumuşacık dokulu Hibboux çarşaf modellerine yönelebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın