Boyun Ağrısı için Sağlıklı Öneriler

Pek çok kişi farklı nedenlerden ötürü boyun ağrısı çekiyor. Boyun ağrısı neden olur, nasıl geçer öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyundaki kemikler, bağlar ve kaslar başımızı destekler ve boynumuzu hareket ettirmemize yardımcı olur. Çeşitli nedenlerden ötürü boyun ağrısı ya da boyun sertleşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilir, hareketlerinizi kısıtlamak zorunda kalabilirsiniz.

-Yaralanmalar,

-Kalp krizi,

-Romatoid artrit, menenjit, osteoporoz ve fibromiyalji gibi hastalıklar,

-Yaşlılık,

-Yanlış duruş,

-Uzun süre masa başında çalışmak,

-Hareketsiz kalmak,

-Yanlış pozisyonda uyumak gibi birbirinden bağımsız pek çok nedenden ötürü boynunuz ağrıyabilir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Tedavi için ertelemeden bir hekime başvurmanız en sağlıklısı olacaktır. Ancak ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve halk arasında “tutulma” olarak da tabir edilen durumlardan ötürü boynunuz ağrıyorsa birkaç hareketle ve doğru duruşla bunun önüne geçebilirsiniz.

İşte boyun ağrısına iyi gelecek birkaç basit öneri:

Daha aktif yaşayın:

Gün içerisinde hareket etmek hem boynunuz hem de tüm vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir şey. Özellikle uzun süre bilgisayar ya da masa başında çalışıyorsanız, uzun saatler kitap okuyor ya da ders çalışıyorsanız belirli aralıklarlarla mola verin ve kalkıp yürümeye, hareket etmeye özen gösterin.

Bunun dışında kısa süreli ve basit de olsa spor yapmak da oldukça değerli. Bir fizyoterapist ile görüşüp yanlış duruş vb. durumlardan kaynaklanan boyun ağrıları için etkili olacak hareketleri öğrenebilir, her gün bunları uygulayabilirsiniz. Olası sorunların önüne geçmek için de yoga ve pilates gibi esnemenizi sağlayacak sporları hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Yatak ve yastık seçiminizin gözden geçirin:

Boyun ağrısının nedenleri arasında uyku esnasında boynun iyi dengelememesi de var. Uyurken pozisyonunuza en uygun şekilde vücudunuzu destekleyecek bir yatak ve yastık seçerek ağrılarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. En iyi seçimi yapmak için “Sağlıklı bir omurga için doğru yatak nasıl seçilir?” ve “Doğru yastık nasıl seçilir?” içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Nasıl bir ürün alacağınıza karar verdikten sonra da ihtiyacınız olan en iyi yatak ve yastık modellerini Hibboux aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın