Hangi Yaşta Ne Kadar Uyku Gerekli

Günlük kaç saat uykuya ihtiyacınız var biliyor musunuz? Peki, bu rakama ulaşmak için hangi detayların önemli olduğuna? Araştırmalar, uyku ihtiyacının aslında yaşa göre değiştiğini ve farklı yaş aralıklarındaki kişilerin ortalama uyku saatlerinin değişkenlik gösterdiğini kanıtlıyor. Bebekler, çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar için değişen ve kişinin ihtiyacı olan günlük ortalama uyku ihtiyacını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Yenidoğan (0-3 ay)

Yenidoğan bebeğinizin en temel ihtiyaçlarından biri beslenme diğeri de uykudur. Yenidoğan bebeğin günde 14-17 saat arası uyması gerekir. Bu sayı, 1 ila 4 saat arası süren uykuların toplam süresidir.

Bebekler (4-11 ay)

Dünyaya alışmaya başlayan ve bir düzen oturtmaya başlayan bebeğiniz 4. aydan sonra geceleri daha fazla uyumaya başlar. Ancak yine de sabah ve gündüz saatlerinde 1 ila 4 saatlik uykular da devam eder. Tüm bu uykuların toplam süresi ideal olarak 12-15 saattir.

Yürümeye Başlayan Bebekler (1-2 yaş)

Yaşını dolduran bir bebek gün içerisinde daha çok aktivite gerçekleştirmeye, dolayısıyla da daha az uyumaya başlar. Ancak yine de gün içerisindeki toplam uyku saati 11-14 saat aralığında olmalıdır.

Okul Öncesi Çocuklar (3-5 yaş)

Küçük şekerlemeler, öğle uykuları ve deliksiz gece uykularının yaşandığı bu dönemde bebeklerin toplamda 10-13 saat uyuması beklenir.

Okul Çağındaki Çocuklar (6-13 yaş)

Bebeklik ve çocukluk çağı arasındaki dönemden tamamen çocukluk çağına geçildiği 6-13 yaş grubu artık birer birey gibi çeşitli sorumluluklar edinir, okulla birlikte aktivitelere, çalışmaya daha çok vakit ayırır. Gelişimi ile birlikte bu durumlara daha kolay adapte olur ve 9-11 saatlik bir uyku da onlar için yeterlidir.

Ergenlik Çağına Giren Gençler (14-17 yaş)

Yetişkinliğe doğru adım atan gençlerin toplam uyku saatleri neredeyse bir yetişkine çok yakın. 14-17 yaşlarındaki gençler 8 ila 10 saat uyuduklarında gün içerisinde daha iyi hissedip daha dinç uyanabilirler.

Genç Yetişkinler (18-25 yaş)

18 yaşından itibaren yetişkinliğe adımın atan bireyler için günde 7 ila 9 saatlik bir uyku yeterlidir. 65 yaş üstü içinse bu süre 7-8 saat olarak önerilir.

Farklı yaş gruplarındaki kişiler, ideal uyku saatlerine uyarak yaşam kalitesini artırabilir ve uykusuzluk ile bağlantılı olan rahatsızlıklardan da korunabilir. Siz de ihtiyacınız olan uykuyu en iyi şekilde almak için Hibboux yatak ve ev tekstili ürünlerine göz atabilir, seçtiğiniz ürünü şimdi satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın