rahat-yatk

Doğa Dostu Bir Yatak Odası İçin İpuçları

Sürdürülebilir yaşamı desteklemek, çevreye karşı saygınızı göstermek, karbon ayak izinizi azaltmak için çevre dostu adımlar atmaya karar verdiyseniz yatak odanızı da unutmayın! İşte doğa dostu bir yatak odası hazırlamak için ipuçları!

Odanızdaki Her Şeyi Gözden Geçirin

Hem yatak odanızı ferahlatmak hem de kullanmadığınız eşyaların başkalarının işine yaramasını sağlamak için öncelikle odanızdaki tüm eşyaları gözden geçirmelisiniz. Kullanmadığınız kıyafetleri, ev tekstil ürünlerini bağışlayın, kullanılmayacak durumdaki eski eşyalarınızı geri dönüşüme verin, sıkıldığınız ama vazgeçemediğiniz eşyalarınızı ise küçük dokunuşlarla yenileyin. Tüm bu işlerin sonunda ne kadar hafifleyeceğinizi hayal bile edemezsiniz.

Çevre Dostu Mobilyalar Edinin

Özellikle son yıllarda çok daha trend haline gelen doğal ve geri dönüştürülebilir ya da geri dönüştürülmüş mobilyalar, karbon ayak izinizi uzun vadeli olarak azaltıyor. Tamamen doğal malzemelerden hazırlanan ürünleri tercih etmenin yanı sıra daha az parçadan oluşan, böylece tüketimi de azaltan setler oluşturmak da büyük önem taşıyor. İhtiyacınız dahilinde bir dolap ve yan mobilyaları seçerek odanızda gereksiz eşyaların olmasını engelleyebilir, tüketim çılgınlığına karşı da güçlü bir duruş sergileyebilirsiniz.

Sıcaklığı Kontrol Altına Alın

Çevre dostu bir yatak odasının sağlıklı ve enerji tüketimi açısından verimli olması gerekir. Bunun için klima ve diğer ısıtıcıları mümkün olduğunca az çalıştırmak en önemli adımlardan biri. Odanızı ısıtmak ya da serinletmek için mutlaka bir yardımcıya ihtiyaç duyacağınızdan ısıtıcı ürünleri tamamen kullanmamak yerine daha az kullanarak da doğaya destek olabilirsiniz. Örneğin yazın klimayı daha az çalıştırmak için pencerelerinize kalın gölgelikler ya da panjurlar takabilirsiniz. Kışınsa camları mümkün olduğunca örtmeden, güneşin maksimum seviyede odaya dolmasını sağlayarak ısınmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Yatağınızı Doğallaştırın

Doğa dostu bir yatak odasına sahip olmak için plastik, PVC vb. malzemeler ile doğal olmayan dolgular içeren yatakları devre dışı bırakıp doğal içeriklere sahip yataklara yönelmelisiniz. Doğal yatak özellikleri arasında en çok öne çıkan şey yatağın yün, pamuk ya da bambu malzemelerden hazırlanmış olması. Hibboux’nun doğal yatak modelleri arasından sizin için en uygun ürünü kolayca bulabilirsiniz. Farklı teknolojiler ile geliştirilmiş ancak ortak noktaları doğal malzemelerden hazırlanmış olmaları olan ürünleri şimdi keşfedebilir, doğal yatak fiyatları arasında karşılaştırma da yapabilirsiniz.

Doğal yatağınızı en iyi şekilde tamamlamak için yine tamamen doğal malzemelerden hazırlanan nevresim, çarşaf, yastık kılıfı gibi ev tekstil ürünlerine de göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın