Tüm Yönleriyle Yastığın Tarihçesi

Hepimiz telefonun, elektriğin, arabanın tarihinden az da olsa haberdarız. Peki, yastığın? Uyku kalitesini artıran, geceleri daha konforlu hale getiren yastık nereden geliyor, ilk yastık nasıldı, zamanla son halini nasıl aldı gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

İlk Yastık Ne Zaman Kullanıldı?

Yastığın tarihi M.Ö. 7.000’li yıllara dayanıyor. Mezopotamya’da kullanılmaya başlanan ilk yastık ise şu an kullandığımız ürünlere göre biraz farklı bir malzemeden yapılmış: taş. Taş yastıkların amacı uyku esnasında konfordan ve destekten çok yüzü böceklerden korumakmış.

Zamanla farklı formlara bürünen yastık, Eski Mısır’da yani Firavunlar döneminde ise tahtadan yapılıyormuş. Zaman geçtikçe Çin’de kullanılmaya başlanan yastıklar ise bronz, bambu ve ahşap malzemelerden hazırlanmaya başlanmış. 

Yastıkların Günümüzdeki Formuna Ulaşması

Antik döneme kadar rahatsız, oldukça sert ve dayanıklı malzemelerden hazırlanan yastık modelleri, Antik Yunanlılar tarafından daha konforlu hale getirilmiş. Saman ve kuş tüyü malzemelerden hazırlanan ürünler ile uykuda rahatlık artırılmış. Özellikle kuş tüyü malzeme, lüks bir tercih olarak üst düzey kişilerin de tercihi olmuş. Yüksek teknoloji ürünlere rağmen en popüler yastık dolgusu malzemeleri arasında kuş tüyü hala yer buluyor. Ancak hayvan yaşamına dair bilincin artmasıyla bu ürünlere duyulan ilgi de azalmaya yüz tutmuş durumda.

Yün yastık modelleri de uzun yıllardır vazgeçilemeyen ürünler arasında. Zamanla üstün teknolojiler ile formu geliştirilen bu ürünler, doğal yapılarıyla pek çok kişinin tercihi oluyor. Kışın sıcak yazın serin tutan, yenilenebilen ve dönüştürülebilen yani çevre dostu bir profil çizen, %100 doğal yün yastığın faydaları saymakla bitmiyor.

Aradığınız Yastık Hibboux’da!

Rahatlığın izine bile rastlanamayan, taş malzemeli yastıklardan sonra günümüzün yumuşacık, çeşitli rahatsızlıklara ya da uyku pozisyonlarına özel olarak hazırlanan, teknolojilerle donatılmış yastıkları uyku kalitesi için en önemli ögeler arasında yer alıyor.

Pamuk, bambu, tencel, çevreci ya da yün yastık fiyatları hakkında bilgi almak, ürünleri karşılaştırıp sizin için en uygun ürünü bulmak için Hibboux’yu ziyaret edebilirsiniz. Hibboux aracılığıyla uyku konforunuzu ve hijyeninizi en üst düzeye çıkaracak ürünler ile tanışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın