Lekeli Yatak Temizliği için Püf Noktalar

Farklı durumlardan ötürü yatağınız lekelenip kirlenebilir. Peki, yataktaki lekeler nasıl çıkarılır? Yazımımızı okuyarak lekeli yatak temizliği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir, lekelere göre temizlik önerilerine göz atabilirsiniz.

Kan Lekesi

Kan lekesi, çıkarılması en zor lekelerden biri. Kan lekesini çıkarmak için öncelikle lekeli bölgeyi soğuk su ile silin. Soğuk su lekenin kalıcı olmasını engelleyecektir. Ardından limon suyu ile lekeyi temizleyin. Limon suyu kullanmak istemiyorsanız lekenin üzerine çamaşır deterjanı döküp bir süre bekletin. Bu lekenin parçalanıp yok olmasına destek olacaktır. Ardından lekeli bölgeyi temiz bir bezle silin.

İdrar Lekesi

Eğer bir yatak koruyucunuz yoksa özellikle minikler tarafından gerçekleşen gece kazaları, yatağınızda idrar lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Eğer yatakta idrar lekesi oluşmuşsa tüm tekstil ürünlerini çıkarıp yatağı boşaltın. Yatağın ıslak kısmını iyice kurulayın. Ardından bir şişenin yarısına sirke, yarısına su ekleyip karıştırın. Lekeli bölgeye bu karışımı püskürtün. 10 dakika kadar bekleyip lekeyi silin. Lekeyi temizledikten sonra yatağınızda idrar ya da sirke kokusu kalmasını istemiyorsunuz son işlem olarak temizlediğiniz bölgeye karbonat serpin. Biraz bekletip nemli bir bezle yatağın üzerinde kalan karbonatı temizleyin.

Sarı Lekeler

Özellikle uzun süreli kullanımda oluşan ve nedeni çok de belli olmayan sarı lekeler, yatak temizliğinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri. Bu nedenle sizin de “Yatakta oluşan sarı lekeler nasıl çıkar?” sorusunun yanıtını aradığınıza eminiz.

Eğer bu lekeler uzun süredir varsa tamamen ortadan kalkmaları çok mümkün olmayabilir. Ancak yeni yeni sararmaya başlayan yatağınızı doğal malzemelerden destek alarak temizleyebilirsiniz. Öncelikle lekeli bölgeye beyaz sirke püskürtün. Etkisini göstermesi için 5 dakika bekleyin. Ardından üzerine karbonat serpin. Karbonat köpürüp aktif hale gelecektir. Köpürme durduğunda bir bezle karbonatı temizleyin. Yatak kuruduktan sonra lekelerin yok olduğunu ya da azaldığını görebilirsiniz.

Yataklardaki lekeler nasıl çıkar öğrendiniz. Peki genel yatak temizliği konusunda bilgi almak ister misiniz? Bunun için “Yatak temizliği nasıl yapılır?” içeriğimize de göz atabilirsiniz. Eskiyen ve lekeleri içine işleyen yatağınızı yepyeni, konforlu ve kaliteli bir yatak ile değiştirmek için Hibboux’nun yatak koleksiyonuna göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın