Daha Hijyenik Mekanlar! Evi Havalandırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Evi havalandırmak, mekanın havasını tazelemek, hijyenini sağlamak için oldukça gerekli. Peki, evi havalandırmak için neler yapmanız gerekiyor, ev havalandırma nasıl olmalı? İçeriğimizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz. 

Havalandırmanın Faydaları

Havalandırma yöntemlerine geçmeden önce havalandırmanın faydalarını listeleyelim:

  • Küflenmeye ve çürümeye yol açan yoğuşmanın oluşmasını engeller.
  • Nemi ve yoğunlaşmayı engellediği için solunum problemlerinin ve alerjik reaksiyonlarının tetiklenmesinin önüne geçer.
  • Sıcak havalarda mekanın ferahlamasını sağlar.
  • Hava kirliliği ile oluşan astım, alerji, bağ ağrısı, sinüzit gibi rahatsızlıkların etkileri ev havalandırdıkça azalır.

Kapıları ve Pencereleri Açın

Kapı ve pencereleri açarak dışarıdaki temiz havayı içeriye almak evi havalandırmak için en bilinen yöntemlerden. Bu sayede mekandaki nemin azalması, havanın temizlenmesi, alerjenlerden arınması sağlanır. Bu yöntemi uygulayanların aklına gelen en yaygın sorular ise “Ev kaç dakika havalandırılmalıdır?” ve  “Oda kaç dakika havalandırılmalı?”. Ev havalandırma süresi net olmasa da minimum 10 dakikada evin havası yenilenecektir. Ancak evi ne kadar uzun süre havalandırırsanız havanın kalitesi o kadar artacaktır.

Çamaşırları Dışarıda Kurutun

Islak giysileri ya da tekstil ürünlerini evin içerisinde kurutmak rutubete neden olur ve evin havasını olumsuz olarak etkiler. Evin havasını iyileştirmek için mümkün olduğunda çamaşırlarınızı dışarıda kurutmalısınız. Aksi durumlarda ise camları açık bırakmayı unutmayın.

Havalandırma Deliklerini Temiz Tutun

Banyo, mutfak ve evin diğer alanlarında havalandırma için ayrılmış delikler, nemin ve kötü havanın temizlenmesine destek olur. Ancak bu deliklerin önünde bulunan mazgalların temiz tutulması, tıkanan deliklerin temizlenmesi de evi doğru havalandırmak için önemlidir.

Odaları Tüm Gün Havalandırmaya Çalışın

Bahar ve yaz aylarında, tüm gece boyunca pencereleri açık bırakmak odanızın içindeki havanın kalitesini iyileştirip küf oluşumu riskini de en aza indirecek bir hareket olacaktır. Ayrıca bu durum gece daha keyifli ve deliksiz bir uyku uyumanızı da destekleyecektir.

Tertemiz bir havada, keyifli vakit geçirmek için yukarıdaki havalandırma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Tertemiz ve doğa dostu bir yatak odası için de Hibboux yataklarına ve ev tekstil ürünlerine göz atabilir, evdeki konforunuzu iki katına çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın