Günde 4 Saat Uyumak Sağlıklı Olabilir mi?

Yetişkin bireylerin 7-8, gençlerin 8-10, ilkokul çağındaki çocukların 9-12, okul öncesi çocukların ise 1-13 saat uyumaları gerektiği söylenir. Ancak bazı kişiler günde 4 saat uyku ile yeterince dinç ve iyi olacaklarına inanıyor. Peki, bu ne kadar doğru? Günde 4 saat uyku yeter mi? Yanıtları yazımızda!

Daha Az Uyku ile Daha Dinç Uyumak Mümkün mü?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her yaştaki bireyin belli bir süre uyuması gerekiyor. Yeterli uyku, gün içerisindeki veriminizi, enerjinizi etkilemesinin yanı sıra daha iyi görünmenize de yardımcı oluyor. Aynı zamanda yetersiz uyku pek çok rahatsızlığa da yol açabiliyor. Bu nedenle her yaştaki birey için kaliteli bir uyku düzeni şart. Ancak kimi zaman daha üretken olmak, daha fazla zaman kazanmak için hepimiz az uyuyup yine de verimli olup olamayacağımızı düşünüyoruz. Eğer uyku kalitenizi iyileştirirseniz yani derin uyku sürenizi uzatabilirseniz uyku saatinizi birkaç saat daha kesmek mümkün hale gelebilir. Fakat yine de bu durum sürekli olarak tekrarlandığında bir süre sonra enerjinizin azaldığını, verimliliğinizin ve performansınızın düştüğünü hissedebilirsiniz. Daha az uyku ile daha dinç uyanmak bir süre için mümkün olsa da uzun süre boyunca az uyku ile dinç hissetmek çok da mümkün olamayacaktır.

Günde 4 saat uyku Efsanesi Doğru mu?

Pek çok kişi daha az uyku ile idare edebileceğine, kısıtladığı uyku saati ile gün içerisinde daha çok şey yapıp daha verimli olabileceğine inanıyor. Ancak bu teknik olarak çok da mümkün değil. Oxford Academic’in 2018’de yaptığı bir araştırmaya göre günde sadece 4 saat uyku uyuyan kişilerin beyinlerinin 8 yaş yaşlanma etkisi göstermiş. 10.000’den fazla kişi üzerinde gerçekleştirilen bu araştırma gösteriyor ki uykusuz idare ettiğinizi düşünseniz de az uyku ile beyniniz de vücudunuz da zarar görüyor.

Bu nedenle uyku sürenizi azaltma fikrini bir kenara bırakıp uyku kalitenizi ve hijyeninizi artıracak şeyler yapmaya daha fazla özen göstermelisiniz. İşe konforlu bir yatak satın alarak başlayabilir, en iyi yataklar ve yatak odası tekstili ürünleri için tr.hibboux.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın