Yorgan ölçüleri nelerdir?

Kış aylarının vazgeçilmezi olan yorganlar; sıcaklığı, rahatlığı ve sağlıklı uykuya olan katkısıyla hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Öyle ki yalnızca ısınmak için değil sarılarak uyumayı sevip yazın dahi yorganından vazgeçemeyen birçok kişi var. Yorgan seçimi konusunda ise yorganda kullanılan kumaştan içindeki malzemeye kadar birçok faktör etki etse de bu konuda en önemli noktalardan bir tanesi yorganın ölçüleridir. Peki, yorgan ölçüleri nelerdir?

Tek Kişilik Yorgan Ölçüleri

Çoğunlukla tek yatanlar tercih etse de çift kişi yatıp farklı yorganlar kullanmak isteyenler tarafından da tercih edilen tek kişilik yorganlar farklı ölçülerde olabilir. Genel olarak kullanılan tek kişilik yorgan ölçüleri 165 cm x 215 cm şeklindedir. Ancak bunun yanında 1,60 cm x 2,20 şeklinde de tercih edilen yorgan ölçüleri mevcuttur. Vücut yapınıza göre farklı ölçülerde tek kişilik yorganlar tercih ederek siz de uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

Çift Kişilik Yorgan Ölçüleri

Çiftlerin ve yorganına doyasıya sarılmak isteyenlerin en çok tercih ettiği çift kişilik yorganlar çoğu zaman 195 cm x 225 cm olarak üretilir. Standart denebilecek bu ölçülerin yanında çift kişilik yorgan ölçüleri tek kişilik yorgana göre daha fazla çeşitlilik gösterir. Örneğin 190 cm x 220 cm ölçüleri de sıklıkla tercih edilir. Bu ölçülerden biraz daha büyük bir yorgana ihtiyaç duyuyorsanız 200 cm x 220 cm ölçülerine sahip çift kişilik yorganları tercih edebilirsiniz. Çift kişilik yorganlarda beraber uyuduğunuz kişinin ve sizin vücut ölçüleriniz fazlasıyla önem taşır. Ayrıca yatma tarzınız da yatağınızın boyutu da seçeceğiniz ölçülerin değişmesinde fazlasıyla etkili olacaktır. Örneğin, ikiniz de uyku esnasında yatağın uç kısımlarına doğru gidiyorsanız yorganınızın ikinize de yetmesi için biraz daha büyük ölçüleri tercih edebilirsiniz.

Battal Boy Yorgan Ölçüleri

Battal boy yorgan ölçüleri diğer yorgan çeşitlerine de fazlasıyla çeşitlilik gösterir. Bunun sebebi, battal boy tercih etme sebeplerinin diğer yorganlarınkine göre daha fazla genişliklerde değişiklik gösterebilmesidir. Battal boy yorganlarda 220 cm x 240 cm ölçüleri sıklıkla kullanıldığı gibi 215 cm x 215 cm ve 220cm x 220 cm ölçüleri de fazlasıyla tercih edilir. Bunların yanında 215 cm x 235 cm de kullanılan battal boy yorgan ölçüleri arasındadır.

Bir Cevap Yazın