Yatak Kaç Yılda Bir Değiştirilmeli?

Yeni yatağınızı aldınız, rahat uyuyorsunuz, dinç kalkıyorsunuz. Peki, yatağınızı aynı performansla ne kadar süre kullanabilirsiniz? Ortalama bir yatağın ömrü yedi-on yıl olarak ifade edilse de kaliteli bir yatağı değiştirme süresi bunun çok üstüne çıkabilir. Gelin, uzun ömürlü bir yatak seçmek için bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Yatak Tipine Göre Seçim Yapın


Yatağın ömrünü belirleyen en önemli faktör vücudunuza destek olması için kullanılan malzemenin ömrüdür. Bu malzemeler arasında geleneksel olarak ilk akla geleni yaylı yataklardır. Serbest haldeki yaylar, üzerine biri yattığı zaman ters yönde baskı uygulayarak yatmış olan kişiye destek sağlar. Yayların kumaş cepler içine alındığı yataklar pocket yatak olarak geçer. Diğer bir destek malzemesi yatan kişinin vücudunun şeklini alan köpüklerdir. Bu tip yataklar visco yatak veya hafızalı yatak olarak isimlendirilir.

Doğal veya sentetik lateks köpüğün destek malzemesi olarak kullanıldığı yataklar da lateks yatak olarak adlandırılır. Hibrit yataklar ise birden fazla destek sisteminin kullanıldığı yataklardır. Kullanılan malzeme kalitesinin geniş bir yelpazede yer alıyor olmasından dolayı genelleme yapmak zor olsa da bu saydığımız yataklar arasında en uzun ömürlü olanları lateks, en kısa ömürlü olanları ise yaylı yataklardır.

Yatağınızın Ömrünün Dolduğunu Nasıl Anlarsınız?


Yatağınızın ömrünün dolduğunun en önemli göstergesi rahatsız uyumaya ve yorgun uyanmaya başlamanızdır. Bu durumlarda uyku düzeninizi etkileyecek başka bir neden yoksa yatağınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Diğer belirtiler gözle görülür aşınma ve yıpranmalar olacaktır. Özellikle yumru oluşumuna, sarkmalara, tekstilin eskimesine dikkat edin. Ayrıca yaylardan ses gelmeye başlaması da önemli bir diğer göstergedir.

Yatağınızın Ömrünü Uzatmanın Yollarını Bulun


Yatağınız hangi malzemeden yapılırsa yapılsın, daha uzun süre kullanmak için ona iyi bakmanız gerekir. Örneğin; yatağınızın kullanım ömrünü uzatmak için düzenli olarak yatağı çevirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi yatak ömrünü uzatacak en önemli faktör baştan kaliteli malzeme seçimidir. Bu nedenle gününüzün neredeyse üçte birini geçirdiğiniz yatağı bir yatırım olarak görebilir, tercihinizi kaliteli malzeme ile yapılmış yataklardan yana yapabilirsiniz.

Yay karkasına 10 yıl garanti verdiğimiz Hibboux’un yüksek nitelikli yataklarını inceleyebilir ve siparişinizi hemen verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın