Bel Ağrısını Hafİfletecek Önerİler

Araştırmalar insanların %80’inin hayatı boyunca en az bir kez şiddetli bel ağrısı yaşadığını gösteriyor. Siz de bir süredir bu yaygın sağlık sorununu yaşıyorsanız işte ağrınızı hafifletecek bazı öneriler…


Egzersiz Yapın


Genellikle bel ağrısı yaşayanların yatarak dinlenmesi gerektiğine inanılsa da uzmanlar tolere edilebildiği kadar aktif kalmayı öneriyor. Bu sayede kan akışı hızlanır, enflamasyon azalır ve kasların gevşemesi sağlanır. Ayrıca yürüyüş gibi basit kardiyo egzersizleri vücudun doğal ağrı kesicisi olan endorfin hormonunun da salgılanmasını sağlar. Diğer yandan, egzersizle karın ve sırt kaslarını güçlendirmek, kalça ve bacakların arkasındaki kasların esnekliğini artırmak kronik ağrılara veya ağrıların tekrarlamasına karşı etkili olur. Egzersizlerle birlikte bel ağrınız hafiflerse egzersizin şiddetini de yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Soğuk ve Sıcak Kompres Uygulayın


Bel tutulması yaşadığınız durumlarda sıcak ve soğuk kompres genellikle iyi gelir. Sıcak kompres kasların gevşemesini sağlarken bölgedeki kan akışını hızlandırır. Hızlanan kan akışı da iyileşmeyi sağlayacak maddelerin ağrıyan bölgeye gelmesini sağlar. Sıcak kompres için eczaneden alacağınız bantları kullanabileceğiniz gibi sıcak bir havlu da kullanabilirsiniz. Soğuk kompres ise bir diğer bel ağrısı nedeni olan enflamasyonun azalmasını sağlar. Soğuk kompres için bir torbaya koyduğunuz buzu bölgeye uygulayabilirsiniz. Cildinizi korumak için uygulamadan önce buz torbasını ince bir havluya veya beze sarmayı unutmayın.

Uykunuza Dikkat Edin


Bel ağrısı uykuya dalmayı güçleştiren bir etken olmakla birlikte vücudu iyileştirecek mekanizmalar biz uykudayken devreye girdiği için ağrınıza rağmen uykunuzu almanız önemlidir. Yatağın sertliği ile ilgili genel geçer bir kural olmamakla birlikte çok sert veya çok yumuşak yataklar yerine orta veya orta-sert olanlar önerilmektedir. İyi bir yatak omurganızın doğal kavislerine uyum ve destek sağlamalıdır. Yan yatarken bacaklarınızın arasına, sırtüstü yatarken de bacaklarınızın altına bir yastık koyarak ilave destek sağlayabilirsiniz. Bu noktada yatak tercihiniz büyük önem taşır. Dilerseniz Hibboux üzerinden vücudunuzu rahat ettirmenize yardımcı olacak tüm yatak modellerine rahatlıkla ulaşabilir, hemen sipariş verebilirsiniz.

Gerekiyorsa Doktora Başvurun


Bel ağrısı sebepleri çok çeşitli olabilir ve çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Ancak özellikle yüksekten düşme, trafik kazası gibi bir travma nedeniyle oluştuysa, üç günden uzun süredir hafiflemediyse veya başka rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıktıysa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bir Cevap Yazın