Bir Şekerleme Molası! Öğle Uykusunun Faydaları

“Dünyanın en tatlı şeyi nedir?” diye sorsak eminiz ki bir çoğunuz uyku diyecektir. Özellikle sabahları alarm çaldığında 5 dakika daha uyumak, kimilerine iş bile bıraktırmıştır. Sabah uykusu kadar tatlı olan bir diğer uyku çeşidi ise öğlen uykusudur. Öğleye kadar yaptığınız ve öğleden sonra sizi bekleyen işlerinizin tam ortasında güzel bir uyku kadar güzel başka ne olabilir ki zaten? Güzel olmasının yanında öğle uykusunun vücuda ve hayatımıza aslında birçok faydası da var. Gelin, bu faydalara birlikte göz atalım.

Beynin İşlevselliğini Artırır

Öğle uykusunun Avrupa’daki birçok iş yerinde verimliliği artırmak amacıyla uygulanan bir yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü öğle uykusu, hafızayı güçlendirir. REM uykusunun beyin aktivitelerine olan olumlu etkisi, öğlen uykusuyla gün içinde beyne yansır. Öğle uykusunun faydaları arasında yaratıcılığın artması da vardır. Öğle uykusundan sonra daha verimli çalışan beyin, sorunlarınıza birdenbire çözüm bulmanızı veya aklınıza yaratıcı bir fikrin gelmesini sağlayabilir. Ayrıca öğle uykusu sayesinde dikkatinizi daha iyi toplayabilir ve işinize yoğunlaşabilirsiniz.

Stresi Azaltır

Öğle uykusunun stresi azalttığı da araştırmaların gösterdiği sonuçlardan biri. Öğle uykusu ile vücut gün içindeki stresini azaltmak için bir fırsat bulur. Rahatlayan beyin hücreleri ve vücut, bu sayede gerginliğin ve stresin azalmasını sağlar. Bu sayede güne daha mutlu ve enerjik devam edebilirsiniz. Ayrıca öğle uykusu moralinizi düzeltmenizde de yardımcı olur. Uykusuzluk sonucu oluşan huzursuzluğu engelleyen öğle uykusu sayesinde daha dinç, mutlu ve pozitif bir gün geçirebilirsiniz. Bu durumların bir sonucu olarak öğle uykusu sayesinde insan ilişkilerinde, hayatınız hakkınızda verdiğiniz kararlarda ve daha birçok alanda daha doğru adımlar atabilir, daha mantıklı hareket etme imkânı bulursunuz.

Öğle Uykusu Nasıl Olmalıdır?

Öğle uykusunun faydalarını hayatınızda hissetmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi uykunun süresidir. Yetişkinler için öğle uykusu en fazla 30 dakika civarlarında olmalıdır. Öğle uykusunun uzun sürmesi, vücudun daha uyuşuk olmasına ve beyin aktivitelerinin de sürekli uyumak isteyeceği için yavaş çalışmasına sebep olur. Geceleri uyku sorunu çeken kişiler için ise öğle uykusu önerilmez. Çünkü öğle uykusu bu tarz sorunları olan insanların gece uykularını da olumsuz etkiler. Çocuklarda öğle uykusu 1-2 saat civarı olmalıdır.

Öğle uykularınızda kaliteli materyallerle tasarlanmış ürünler tercih etmek isterseniz Hibboux’yu hemen ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın