Lyocell Kumaş Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Tekstil sektöründe kumaş türü olarak birbirinden farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifler arasından en iyi hissiyatı veren kumaşı seçebilmenizi sağlayan kumaşlardan biri de lyocell. Bu kumaş türü, 1972’de ilk kez üretilmiş ve giderek bilinirliğini artırmıştır. Doğal içeriğe sahip olması, lylocell kumaş türünü daha da kullanışlı hale getirir. Gelin, lyocell kumaşı daha yakından tanıyalım.  

Lyocell Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Lyocell kumaş nedir diye merak ediyorsanız öncelikle bu kumaşın elyafın bir alt türü olduğunu bilmelisiniz. Lyocell kumaş, nanoteknoloji kullanılarak üretilen ilk kumaş türü olma özelliğini taşır. Genellikle pamuk ya da ipek kumaşların yerine kullanılan lyocell, yumuşak yapısıyla öne çıkar. Ayrıca bu kumaş türünün fark yaratan bir diğer özelliği ise güçlü olmasıdır. Dayanıklılığın yanında yüksek emiciliğe de sahiptir. Hatta bu sayede tıbbi müdahalelerde de sıklıkla tercih edilir. Nefes alabilen yapısı, uzun süreler boyunca rengini koruyabilmesi ve antibakteriyel olması da müşterilerin yüksek oranda tercih etmesini sağlar. Bütün bu detaylar ise “Lyocell kumaş özellikleri nelerdir?” sorusunun başlıca cevabı sayılabilir.

Lyocell Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Lyocell kumaşın kullanım alanları bir hayli fazladır. Yumuşak yapısı ile gömlek ve iç çamaşırı gibi giyim eşyalarında sıklıkla karşımıza çıkar. Ayrıca havlularda da yumuşak hissiyatı ile öne çıkar. Renk tutucu özelliği ile de müşterilerin sıklıkla tercih ettiği bu kumaş, kıyafetlerdeki baskıların kolay solmasını engellediği için fazlasıyla kullanışlıdır. Bunların yanında yastık, yorgan ve çarşaflarda uyku kalitesini artırmasıyla tercih edilir. Güçlü ve emici olması sayesinde kendine tıbbi alanlarda da yer bulan lyocell kumaş, geniş kullanım alanı sayesinde farklı sektörlerde üreticilerin ve tüketicilerin ilgisini çeken bir yapıdadır.

Lyocell Kumaş Nasıl Kullanılır?

Lyocell, tek başına kullanılabilen bir kumaş olmasının yanında farklı kumaş türleriyle birleştirilerek de kullanılabilir. Tamamen lyocell kumaştan üretilen giysiler müşterilere sunduğu rahatlık ve konfor ile öne çıkar. Bunun yanında lyocell kumaş pamuk ve polyester gibi diğer kumaş çeşitleriyle de birleştirilebilir. Tek başına dahi fazlasıyla özellik sunan bu kumaş, diğer türlerle karıştırıldığında ortaya çok daha güçlü, dayanıklı ve kullanışlı ürünler ortaya çıkarır. Hava direncine sahip olması ve yüksek opaklığı ile kağıttan yapılma filtrelerde de karşımıza çıkan lyocell kumaş türü ile alakalı araştırmalar devam etmektedir. Yakın gelecekte kullanım alanını genişletme potansiyeli yüksek olan bu kumaş türü, hayatımızın farklı noktalarında karşımıza çıkmaya devam edecek gibi duruyor.

Hemen Hibboux’nun lyocell kumaştan yapılan ürünlerine göz atabilir, hem zevkinize hem de bütçenize en uygun ürünleri seçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın