Bebeklerde Uykuda Terleme Nedenleri

Bebekleri huzurlu bir uyku çekerken izlemek, ebeveynler için dünyanın en keyifli anlarından biridir. Ancak bebeklerin uyku esnasında terlemesi, o an her ne kadar huzurlu uyuyor olsalar da ebeveynleri endişelendirebilir. Siz de bebeğinizin uyku esnasında terlemesine yol açabilecek nedenleri merak ediyorsanız aşağıda yer alan başlıklara göz atmanız yeterli. Dilerseniz uyuyan bebeklerde terleme nedenlerini birlikte keşfedelim. 

Bebekler Neden Terler?

Öncelikle, bebeklerin yalnızca uyku sırasında değil genel olarak neden terlediğinden söz edelim. Terlemeyi insan vücudunun doğal klima sistemi olarak düşünebiliriz. Çeşitli nedenlerden ötürü vücut ısısı arttığında, ter bezleri vücut ısısını sabitlemek için çalışmaya başlar. Bu durum, yaş fark etmeksizin bütün insanlarda aynı şekilde ilerler. Tıpkı yetişkinlerin gün içinde ara sıra terlemesinde olduğu gibi bebeklerin de belirli aralıklarla terlemesi doğal bir vücut tepkisidir.

Bebekler genellikle uyurken ve emerken terler. Emerken terlemelerinin başlıca nedeni, bu esnada yoğun efor sarf etmeleridir. Ayrıca ortam sıcaklığına nazaran fazla kalın kıyafetler giydiklerinde ya da kalın kumaşlarla örtüldüklerinde terleyebilir, burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sonucunda terleme belirtisi gösterebilirler. Ebeveynleri genellikle bebeklerinin normalden fazla terlediğini düşünmeye iten faktör, bebeklerin vücutlarının yetişkinlere kıyasla çok daha küçük olmasıdır. Vücutlarının yüzey alanına düşen ter bezi sayısı yetişkinlerden daha fazla olduğu için normalden fazla terledikleri düşünülebilir.

Ancak bebeklerde aşırı terlemenin farklı sağlık sorunlarının belirtisi ya da habercisi olabileceğini de vurgulamak gerekir. Bunun için bebeğinizin normalden daha çok terlediğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Bebeklerde Uykuda Terleme Nedenleri Nelerdir?

Gelelim bebekler uyurken ebeveynlerin aklına en çok takılan sorulardan birini yanıtlamaya: “Bebekler neden uykuda terler?” Bu sorunun ilk yanıtı, bebeklerin uyku esnasında yetişkinlerden daha az hareket etmesidir. Uzun süre aynı uyku pozisyonunda kalan bebeklerin vücut ısısı yükselebilir ve buna bağlı olarak terleyebilirler.

Bulundukları odanın sıcaklığı da bebeklerin terlemesine neden olan başlıca faktörler arasındadır. Ebeveynler sıcak yaz günlerinde bile bebeğinin üşümesinden endişelenip üzerine bir battaniye ya da yorgan örtebilir ya da oda sıcaklığının bebek için fazla yüksek olduğunu fark etmeyebilir. Son olarak bebeğinizin yatağında değil kucağınızda uyuması halinde ten temasınızın da onun terlemesine yol açabileceğini hatırlatalım.

Bebeklerin uyku esnasında aşırı ve sık terlemesi uyku apnesinin ve çeşitli kalp rahatsızlıklarının belirtisi olabilir. Astım ile bademcik ve akciğer iltihabı gibi solunum rahatsızlıklarında nadir de olsa terleme belirtisi gözlemlenebilir. Soğuk algınlığı, yüksek ateş, grip ve alerjiler de bebeklerin uykuda aşırı terlemesine yol açan sebepler arasında yer alır. Bu nedenle bebeğinizin kıyafetlerini, uyku pozisyonunu ya da oda sıcaklığını değiştirmeniz terleme sorununu çözmüyorsa en kısa sürede bir doktor görüşü almalısınız.

Bebeklerde Uyurken Kafa Terlemesi Neden Olur?

Bebeklerde kafa terlemesi de uyku sırasında sıklıkla rastlanan bir durumdur. Siz de bebeğinizin başının vücuduna kıyasla daha çok terlediğini fark etmiş, hatta yastığının ıslandığını gözlemlemiş olabilirsiniz. Bebeklerin ter bezleri başlarının yakınında bulunduğu ve metabolizmaları yetişkinlere kıyasla daha hızlı çalıştığı için başlarının zaman zaman terlemesi doğaldır. Ancak D vitamini ve demir eksikliği de bebeklerin baş bölgesinin aşırı terlemesine yol açabilir. Bebeğinizin başı dikkat çekici bir biçimde ve sürekli terliyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeklerin uyku esnasında terlemeleri, onların uyku konforunu ve kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bebeğinize en ideal uyku ortamını sağlamak için onun başını doğru şekilde destekleyen, nem emici özelliğe sahip kumaşlar kullanılarak tasarlanan, doğal ve güvenilir içerikler barındıran bebek yastıkları modellerine göz atabilir, bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın