Bebek Yatağı Seçerken Sık Yapılan Hatalar

Sağlıklı bir gelişim için bebeklerde beslenme ve uyku kalitesi oldukça önemli. Özellikle iyi bir uyku, bebeğin gün içerisinde daha huzurlu olmasını dahi etkiliyor. Bunu sağlamak içinse doğru bir yatak seçmeniz gerekiyor. Ebeveynler bu konuda ne kadar hassas davranırlarsa davransınlar gözden kaçırdıkları noktalar olabiliyor. Gelin bebek yatağı ve bebek beşikleri seçerken sıklıkla yapılan hatalara birlikte göz atalım!

Bebek yatağı seçerken bebeğin anatomik yapısına uygun, hareket kapasitesine uyum sağlayabilecek ve gelişimini destekleyecek nitelikte modellerin tercih edilmesi gerekiyor.

Çok Yumuşak ya da Çok Sert Yatak Seçimi

Pek çok kişi, narin yapılarından dolayı bebeklerin çok yumuşak yataklarda yatması gerektiğini düşünüyor. Ancak durum bundan biraz farklı. Çok yumuşak yataklar, bebeğin omurgasını desteklemeyeceği gibi içine gömülüp nefes almasını da engelleyebiliyor. Bu sebeple en iyi bebek yatağı denince bebeğin rahat hareket edebileceği sertlikte bir yatak akla gelmeli.

Yanlış Kumaş Seçimi

Yatağın kumaşı bebeğinizin tenine doğrudan temas ettiği için burada kullanılan malzemenin kalitesine ayrıca özen gösterilmesi gerekiyor. Bebeklerin gelişim dönemlerinde alerjik reaksiyon göstermeye meyilli olması sebebiyle antialerjik kumaş seçimi büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra sentetik kumaşlar kullanılarak üretilmiş yataklar bebeğin uyku sırasında terlemesine ve rahatsız olmasına sebep oluyor. Bunu engellemek için mümkün olduğunca doğal ve pamuklu kumaşlar içeren yatakların tercih edilmesi gerekiyor.

Beşikle Uyumsuz Yatak Seçimi

Bebeğinizin yatağının beşiği tamamen kaplaması, herhangi bir çıkıntı ya da boşluk oluşturmaması güvenlik açısından oldukça önemli. Özellikle bebeklerin hareketlenmeye başlamalarıyla birlikte yatağı boşluklara doğru kaydırma ihtimalleri de artıyor. Bu da zamanında fark etmezseniz üzücü kazalara yol açabiliyor. Tüm bu nedenlerden ötürü beşik boyutlarını doğru ölçtüğünüzden ve bu ölçülere göre yatak seçtiğinizden emin olmanız gerekiyor.

Ağır Yatak ve Beşik Seçimi

Bebekler, belli bir süre sadece sizinle uyumak isteyebiliyor. Bebeğin ebeveynlere yakın olması kendini güvende hissetmesini sağlarken emziren anneler için de ihtiyaç halinde hızlı ulaşım açısından büyük kolaylık sağlıyor. Bu sebeplerden ötürü yatak seçiminde hafif ve taşınabilir modellere yönelebilirsiniz. Park yatak, anne yanı beşikleri gibi modeller bu amaçla göz atabileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor.

Güvenli Olmayan Beşik Seçimi

Bebeğiniz belli bir aydan sonra kendi başına yatağına girip çıkmak isteyebilir. Bebeğin gelişimi için oldukça önemli olan bu istek gerekli önlemler alındığında motor becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunuyor. Keskin köşelere, sivri uçlara, dar parmaklıklara sahip beşikler bebeğiniz için ciddi birer tehlike haline gelebiliyor. Bu aşamada doğru çocuk yatağı tercihi yapmak için montessori yatak modellerine göz atabilirsiniz. Bu modeller yer yatağı olarak da bilindiğinden çocuğunuzun kolaylıkla yatağına girip çıkmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda çocukların yataktan düşme sonucu yaralanmalarının da önüne geçiyor.

Yukarıda saydığımız hataları ve uygulanabilir çözümleri dikkate alarak bebeğiniz için en uygun yatağı seçebilirsiniz. En iyi çocuk yatağı seçenekleri için Hibboux’nun bebek yatak modellerine göz atabilir, birbirinden farklı modelleri bir arada bulabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın