Uyuyamıyorum Dİyenlere Uyku Medİtasyonu

Geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz. Dünya çapında yetişkinlerin yüzde 35 ila 50’si düzenli olarak uykusuzluk semptomları yaşıyor. Uyuyamıyorum diyen birçok insan için uyku zorluğu stresle ilişkilendiriliyor. Fakat size güzel bir haberimiz var! Meditasyon yapmak daha iyi uyumanıza yardımcı oluyor. Daha iyi uyku için nasıl meditasyon yapılacağı ve uyku meditasyonu türleri hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

Medİtasyonun Uykuya Etkİsİ

Zihnin düşüncelere kapılma eğilimi, hareketsiz kalma evresine geçtiğimiz yatma vaktinde en güçlü halini alıyor. Meditasyon ise kişileri, düşüncelere dalmaktan ziyade şimdiki anın farkında olmak için eğiten bir rahatlama tekniği olarak biliniyor. Meditasyon yaptığımızda, vücudumuzda çeşitli fizyolojik değişiklikler meydana geliyor. Uyku meditasyonunda ise bu değişiklikler vücudumuzdaki belirli süreçleri etkileyerek uykuyu başlatıyor.

Uyku meditasyonu, doğal bir uyku yardımcısı olarak gün içinde olan ve söylenen her şeyi bırakmamıza izin veren özel bir meditasyon çeşidi. Uyku meditasyonu sayesinde bedeni dinlendirirken aynı anda zihni de dinlendirmek mümkün oluyor.

Uyku Medİtasyonunun Faydaları

Meditasyon, uykuya dalma üzerinde farklı şekillerde etkiye sahip. Özellikle stres ve endişe kaynaklı uyku sorunlarına karşı gevşeme tepkisini iyileştirerek daha rahat bir uyku deneyimi yaşamanıza yardımcı oluyor. Bununla birlikte otonom sinir sisteminin kontrolünü iyileştirdiği için uyku sırasında sık uyanmanın önüne geçiyor.

Meditasyon yapan bireyler tarafından bildirilen yaygın etkiler; iyileşmiş ruh hali, azalan anksiyete, artan odaklanma gücü, kontrollü tansiyon olarak karşımıza çıkıyor. Uyku düzenini iyileştirmek için yapılan meditasyonların ise uyku hormonu olan melatonini artırdığı, kan basıncını düşürdüğü, kalp atış hızını azalttığı ve beynin uykuyu kontrol eden bölgelerini aktive ettiği biliniyor.

Uyku meditasyonu pek çok uyku problemi için de tedaviye yardımcı olarak tavsiye ediliyor. Özellikle uyku apnesi, rem uykusu sırasında davranış bozukluğu gibi uyku hastalıkları için, uzmanlar tarafından belirlenen tedaviye ek olarak yapılan düzenli meditasyonlar bu problemlerin ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynuyor.

Uyku Medİtasyonu Türlerİ

Uyku için geliştirilmiş pek çok meditasyon tekniği bulunuyor. Bunlardan biri olan farkındalık meditasyonu şu ana odaklanmayı içeriyor. Bununla birlikte bilinç, nefes ve beden hakkındaki farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Farkındalık meditasyonu sırasında fark edeceğiniz bir düşünce veya duygu olursa bunu gözlemlemeniz ve kendinizi yargılamadan geçmesine izin vermeniz öneriliyor.

Rehberli meditasyon tekniğinde, dışarıdan bir kişi meditasyonun her adımında size yol gösteriyor. Güdümlenmiş görsellik olarak bilinen bu meditasyon çeşidinde görüntüleri veya sesleri görselleştirmeniz istenebiliyor. Meditasyon podcastleri, Spotify, YouTube gibi uygulamalar ve web siteleri rehberli meditasyon için çok sayıda içerik sağlıyor.

Bir diğer meditasyon çeşidi olan vücut tarama meditasyonunda, vücudunuzun her bir bölümüne odaklanmanız isteniyor. Burada amaç, gerginlik ve ağrı dahil olmak üzere fiziksel duyumlarınızın farkındalığını arttırmak oluyor. Bu odaklanma eylemi de uyumanıza yardımcı olabilecek rahatlamayı teşvik ediyor.

Uyku Medİtasyonu Nasıl Yapılır?

Meditasyon her zaman her yerde yapılabilecek basit bir uygulama olarak biliniyor. Meditasyon yapmak için özel bir alana ya da ekipmana ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey birkaç dakika!

Faydalı bir meditasyon seansı için birkaç adımı takip etmeniz gerekiyor. Öncelikle kendinize sakin bir alan bulduğunuzdan emin olun. Rahat hissedeceğiniz şekilde oturun veya uzanın. Uyku meditasyonu için bu aşamada uzanmak alınacak faydayı artırıyor. Gözler kapalı bir şekilde yavaşça nefes almaya odaklanmanız önemli. Derin nefes alış verişleriniz sırasında nefesinize odaklanmanız, kafanızda herhangi başka bir düşüncenin oluşmasını engelliyor. Sabırla tekrar edeceğiniz bu pratikle birlikte konforlu bir uykunun kapısını aralamış oluyorsunuz. Uyku meditasyonu işte bu kadar kolay! Yatmadan önce ayıracağınız 5-10 dakika, gece boyu rahat bir uyku uyumanızı sağlayabilir. Bununla birlikte uyku harici dinlenme zamanlarında da zihninizi nasıl susturabileceğinizi öğrenmiş oluyorsunuz. Siz de bu kusursuz uyku deneyimini keşfetmek isterseniz Hibboux’nun 365 gün deneme sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın