Yatak Fİyatlarını Belİrleyen Faktörler NelerDİr

Günün üçte birlik kısmında yatakta olduğumuzu düşünürsek bu zamanı en konforlu şekilde geçirmeyi istememiz oldukça normal. Bu konforu sağlarken bütçe dostu seçeneklere yönelmemiz ise bu isteğimizin doğal bir parçası. Her üründe olduğu gibi daha fazla özelliğe ve şık tasarıma sahip yataklarda da genellikle daha yüksek fiyat etiketleri görüyoruz. Ancak pahalı olan her zaman daha iyi midir? Bu yazımızda piyasadaki farklı yatak fiyatları ve bu fiyatları belirleyen faktörler hakkında konuşacağız!

Yatak fiyatlandırmasında yatağın boyutu, kullanılan malzeme,  işçilik gibi pek çok farklı faktör rol oynuyor. Gelin bu faktörlere yakından bakalım!

Malzeme Çeşİdİ

Yatak üretiminde kullanılan malzemenin çeşidi yatağın fiyatını doğrudan etkileyen etmenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle lateks gibi işlemesi ve tedariği maliyetli malzemelerin kullanıldığı yatak fiyatları diğer modellere göre daha pahalı oluyor. Buna ek olarak üretim sırasında kullanılan son teknoloji, ürünlerin el yapımı olması, organik veya diğer özel malzemelerin kullanımı yatak fiyatını yükselten faktörler olarak biliniyor.

Yatağın Yapısı

Genel olarak bakıldığında daha fazla katmanı olan ve normalden daha uzun yatakların maliyetinin de daha yüksek olduğu görülüyor. Bu aşamada ihtiyaçlarınıza uygun kalınlık ve boyutlarda modelleri inceleyerek bütçenize en uygun yatağı bulabilirsiniz.

Marka Farkı

Günümüzde pek çok marka farklı nitelikte yataklar üretiyor. İçgüdüsel olarak tanınmış markaların ürünlerinin daha kaliteli olduğuna inanıyoruz ve bu da alışveriş davranışımızın bu inanışa göre şekillenmesini sağlıyor. Gerçekten de tanınmış markaların bulundukları konuma gelebilmeleri için uzun süredir belli bir kaliteyi devam ettirmiş olmaları gerekiyor. Ancak bu durum ünlü markaların fiyatlarının rakiplerine göre daha yüksek olmasına sebep olabiliyor.

Malzemenİn Üretİm Yerİ

Yatağın yapım aşamasında kullanılan malzemelerin her birinin nerede üretildiği yatağın maliyetini ciddi oranda etkiliyor. Tahmin edeceğiniz üzere yurt dışından ithal edilen malzemeler kur farkı, gümrük işlemleri ve vergiler sebebiyle üretimde yüksek maliyetlere sebep oluyor. Bu nedenle yerli malzeme kullanılarak yurt içinde üretilen ürünler fiyat açısından her zaman daha avantajlı bir seçenek oluyor.

Pazaryerİ Farkı

Ürünlerin nerede satıldığı da fiyatlarını etkileyen bir diğer etmen. Kira, mağaza giderleri gibi masrafları olmadığı için online mağazalar çoğu zaman daha indirimli fiyatlar sunuyor. Ayrıca kendi web sitesinden ziyade farklı e-ticaret sitelerinde satış yapan markalar bu sitelerin düzenlediği kampanyalara dahil olarak kaliteli modelleri uygun fiyatlarla buluşturuyor.

Kullanıcı Profİlİ ve Sayısı

Dikkat etmeniz gereken fiziksel bir durumunuz varsa buna yönelik yatak seçmeniz hayat kalitenizi artırıyor. Özellikle ortopedik modeller fiyat olarak diğer modellere göre pahalı olsa da boyun, omuz ve bel ağrısı yaşayanlar için kurtarıcı bir seçenek oluyor.

Kendinizle birlikte çocuğunuzun konforu için de en uygun modeli seçmeniz gerekiyor. Çocuğunuzun hareketini kısıtlamayacak, hijyenik, doğal içerikli yatak modelleri için birçok markanın farklı çocuk yatak fiyatları sunduğunu görebilirsiniz.

Yatağı kimin kullanacağı kadar kaç kişinin kullanacağı da önemli bir unsur. Genellikle tek kişilik yatak fiyatları ile çift kişilik yatak fiyatları arasında bariz bir fiyat farkı oluyor. Bu aşamada evinizde yeterli alan varsa ve bütçeniz el veriyorsa, tek başınıza bile olsanız çift kişilik yatakları tercih etmek daha konforlu bir uyku deneyimi sunabilir.

Rahat bir uyku asla bir lüks değil. Bütçenize göre en uygun yatak modelleri Hibboux’nun yataklar kategorisinde sizleri bekliyor!

Bir Cevap Yazın