Elyaf ve Pamuk Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ev tekstil ürünü alışverişine çıktığınızda aklınızda birden fazla soru işareti oluşur. Ürünlerin kalitesi, tasarımı, uyku ürünü ise beden sağlığına uygun olup olmadığı gibi. Kumaş içeriği de kafanıza takılanlardan biri olabilir. Örneğin yorgan seçiminde elyaf mı pamuk mu almalıyım diye arada kalabilirsiniz. Konuya açıklık getirmek ve netleştirmek için her iki yapıyı da yakından inceleyelim…

Elyaf Yorgan


Elyaf; pamuk, keten, ipek veya kaşmir gibi maddelerin işlenmesiyle elde edilir. Kelime anlamına baktığımızda iplik durumuna getirilebilen lifli maddeler tanımlamasını görürüz. Polyester elyaf yorgan mı pamuk yorgan mı diye düşünüyorsanız; buna kendi ihtiyaçlarınıza göre karar vermelisiniz. Hibboux’da Advansa imzalı teknolojik polyester  elyaf yorganlarıyla sizlere elyaf yorgan için seçenek sunuyor. Sense No Allergy polyester elyafının en önemli ayırt edici özelliği 4 kanallı yapısı gereği %100 pamuk yorgana göre içerisinde daha fazla hava barındırmasıdır. Bu da yorgan üzerinde birikebilecek bakteri, toz akarı gibi alerjen maddelerin oluşumunu geciktirir. Dolayısıyla elyaf yastık ve yorgan hem alerjik bünyedeki yetişkinler hem de 3 yaş ve üzeri çocuklar için son derece idealdir; uyku kalitenizi yükselten ve deliksiz uykuya imkan sağlayan bir kumaştır. Pure Hygiene polyester elyaf yorgan ise hijyen sevenler için en uygun seçenek. Makinede 95 dereceye kadar yıkanabilir özelliğiyle ve hızlı kuruması ile pratik hijyen sağlar. Bu ürünleri yıkama talimatlarına uygun olacak şekilde çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ancak düşük devirde sıkma işlemini gerçekleştirdikten sonra asarak değil sererek kurutmanız önerilir.

Pamuk Yorgan


Pamuk yorgan sağlıklı mı
diye baktığımızda; doğal nem emici özelliği ile karşılaşırız ve bu da bize gece boyunca terletmeyen bir uykunun anahtarını verir. Yumuşacık ve dayanıklı olan pamuk yastık ve pamuk yorgan seçenekleri doğal olarak sürdürülebilir, yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir bir hammaddedir. Bedeni nazikçe saran pamuk ev tekstil ürünleri aşınmaya karşı da dayanıklıdır. Tek kişilik, çift kişilik ve çocuk boyu pamuk yorganları güvenle ve yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Pamuk flannel dolgulu yorganlarınızın bakımını kuru temizleme ile gerçekleştirebilirsiniz. %100 doğal malzeme ile üretilmiş, nem emici yapısı ve daha yoğun içeriği ile aile boyu huzurlu bir uyku deneyimi yaşarsınız.  Elyaf yorgan mı pamuk yorgan mı dosyasında her ikisinin ortak özelliklerine baktığımızda; çevre dostu üretim anlayışına sahip olduklarını görürüz. Hibboux ev tekstili koleksiyonu doğadan ilham alan ürünleri ile zararlı kimyasal içermeyen ve çevre standartlarına uygun üretilen ürünlerden oluşur. Hem pamuk hem de elyaf dünyanın pek çok ülkesinde en popüler iki kumaş olarak öne çıkar. Uyku dostu olan pamuk ve elyaf arasında kıyaslama yaptıktan sonra uyku biçiminize, vücut metabolizmanıza, yaşadığınız coğrafyanın özelliklerine göre kendiniz, partneriniz ve çocuğunuz için ideal seçimi yapabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın