Yazın Daha Ferah Bir Uyku İçin Öneriler

Yaz ayları birçok heyecanla birlikte hazırlığı da beraberinde getirir. Bu sıcak günlerde uyku kalitenizi arttıracak doğru adımlar, gün içerisindeki performansınızı etkileyen en önemli şeylerin başında gelir. O halde, sıcak yaz akşamlarında ferah bir uyku için neler yapabileceğinize birlikte bakalım.

Pamuklu Çarşaf Tercih Edin

Yaz aylarında uyku sorunu yaşıyorsanız bunun nedeni yanlış çarşaf seçimi olabilir. Polyester gibi sentetik kumaşlarla üretilen çarşaflar nefes almayan ve ısıyı içine hapseden yapılarından dolayı uyku kalitenizi etkiliyor olabilir. Tüm gece boyunca sıcaktan bunalmak ve terlemek kesintili, rahatsız uykuları beraberinde getirebilir. Sentetik çarşaflar yerine hava alan ve terletmeyen doğal dokularıyla öne çıkan %100 pamuklu çarşafları tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Yatak Tekstili Seçiminizde Açık Renklere Yönelin

Yatak tekstili seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli faktör, tercih edeceğiniz renklerdir. Kimse sıcak bir günün sonunda sıcak bir yatağa girmek istemez. Çarşaftan yatak örtüsüne, açık renkli yatak tekstili ürünleri ısıyı koyu renklere kıyasla daha az emdiği için ferah bir uyku için daha uygun bir ortam sağlar. Beyaz, krem ve açık mavi gibi renkler, yazın hafifliğini yansıtan renkler olduğundan dolayı evinize yaz mevsimine uygun bir hava katmanıza da yardımcı olur. Ayrıca yatak odanızı güneş ışığına maruz bırakmamak için perdelerinizi tüm gün boyunca kapalı tutabilirsiniz.

Oda Sıcaklığını Önerilen Derecelerde Tutun

Uyku üzerine yaptığı bilimsel çalışmalarla bilinen Sleep Foundation’a göre uyku için en ideal oda sıcaklığının 15 – 19°C arasında olması gerekiyor. Yaz aylarında odanızı ideal oda sıcaklığına getirmek için ortamı serinletmeniz gerekiyorsa klima ya da vantilatörün tam üzerinize hava üflemediğinden emin olun. Tercihiniz vantilatörden yanaysa vantilatörünüzü açık bir pencerenin önüne yerleştirerek dışarıdaki serin havanın odanıza dolmasını sağlayabilirsiniz.

Yatmadan Önce Sıcak Bir Duş Alın

Yaz aylarında sıcak bir duş alma fikri size pek de cazip gelmeyebilir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde sıcak bir duştan çıktığınızda hızla düşen vücut ısınız doğal bir serinleme etkisi sunar, bu da uykuya daha kolay dalmanıza yardımcı olabilir. Uyku sırasında vücut ısınız düşebileceğinden dolayı yatağınızın bir köşesinde müslin örtü gibi nefes alan ve gerektiğinde üstünüzü örtebileceğiniz bir örtü bulundurmanız faydalı olacaktır.

Siz de yaz aylarında ferah ve  kaliteli uykunun yollarını merak ediyorsanız bu adımları takip edebilir ve Hibboux’nun doğal kumaşlarla hazırladığı ev tekstili ürünlerine bakabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın